Dietetyk radzi, by jeść 3 razy w tygodniu, bo chroni przed rakiem i zakrzepami. Jest w każdym spożywczaku i kosztuje grosze
Zdrowa dieta nie musi być droga, a witamin i składników odżywczych nie trzeba szukać w drogich suplementach. W sklepach czeka bowiem zielony skarb, który na dodatek kosztuje naprawdę niedużo.
W odpowiednio zbilansowanej diecie znaleźć można wszystkie niezbędne do zdrowia składniki odżywcze. Dyplomowany dietetyk, wykładowca akademicki i technolog żywności dr Bartek Kulczyński zaleca, by do swojego jadłospisu na stałe włączyć szpinak i sięgać po niego nawet 3 razy w tygodniu. Zielone liście będą nie tylko smacznym dodatkiem do sałatek, koktajli, kanapek czy makaronów, ale także dostarczą cenne dla organizmu związki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kruche rogaliki z dżemem. Prosty przepis, po który warto sięgać w święta
Szpinak dobry na wzrok
Za kilka złotych w sklepie czeka warzywo, które wspaniale wpłynie na wzrok. Doktor Bartek Kulczyński podkreśla, że nie ma drugiego takiego produkty, który zawierałby tak duże ilości luteiny. Luteina jest naturalnym barwnikiem, który występuje w siatkówce oka. Regularne spożywanie szpinaku, bogatego w luteinę, może pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej, zaćmie i innym chorobom oczu.
To szczególnie ważne dla osób po 50. roku życia, u których pojawiają się problemy ze wzrokiem. Luteina działa jak okulary przeciwsłoneczne dla oczu. Chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz wolnych rodników.
Witaminy w szpinaku
W szpinaku znaleźć można także sporą ilość witaminy K1. Wystarczy garść liści, by pokryć dzienne zapotrzebowanie aż w 200 proc. Wspiera mocne kości i pomaga zapobiegać osłabieniom kościom u kobiet po 50.
To również dobre źródło folianów, czyli witaminy B9. Bierze ona udział w produkcji kluczowych przekaźników, takich jak serotonina i dopamina. Pomaga także w obniżeniu poziomu homocysteiny, której nadmiar uszkadza naczynia krwionośne. Dzięki temu dba o zdrowy i sprawny mózg, zapobiegając w ten sposób m.in. chorobie Alzheimera.
Szpinak to także źródło nieorganicznych związków azotu. Dzięki temu we krwi rośnie stężenie tlenku azotu, co przekłada się z kolei na poprawę krążenia.
Pomaga zapobiegać nowotworom
Niepozorne, zielone liście są również cenne w profilaktyce przeciwnowotworowej. Badania wykazały, że kobiety, których dieta jest bogata w zielone warzywa, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 40 proc. Na dodatek zielona dieta może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 51 proc.
Szpinak działa także ochronnie na wątrobę. Może zapobiec stłuszczeniu się wątroby i poprawić zdolność do detoksykacji.
Dieta bogata w zielone warzywa, takie jak szpinak, to prosta droga do zdrowia. Te liściaste warzywa, często niedoceniane, kryją w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych, które kompleksowo wspierają nasze zdrowie.