Dietetyk wskazał najzdrowsze ryby. Numer jeden zaskakuje prawie każdego
Są bogatym źródłem kwasów omega-3, selenu i witamin z grupy B. Wskazane przez dietetyka klinicznego ryby cechują się też niskim poziomem zanieczyszczeń, zwłaszcza metylortęci i dioksyn. Specjalista podkreśla, że optymalnie jest spożywać je w ilości 2-3 porcji tygodniowo.
29.02.2024 15:20
Doktor dietetyki Bartek Kulczyński publikuje na YouTube materiały, w których wyjaśnia, jak to, co spożywamy, wpływa na nasze zdrowie. W jednym z ostatnio udostępnionych filmików przedstawił kilkanaście gatunków ryb, porządkując je w rankingu, a wszystko to podparł wiedzą zawartą w fachowej literaturze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzy najzdrowsze ryby. Ranking dietetyka klinicznego
Dr Bartek Kulczyński na pierwszym miejscu umieścił makrelę atlantycką. Ryba ta zawiera najwyższe ilości kwasów omega-3 spośród wszystkich ryb. Jest również bogatym źródłem selenu, potasu, magnezu oraz dobrze przyswajalnego żelaza, a także niacyny.
- Makrela cechuje się wysoką zawartością pełnowartościowego i lekkostrawnego białka - dodaje dr Kulczyński. - Jeśli chodzi o witaminy, to na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom witaminy B12 - dodaje.
Druga lokata w rankingu dr. Bartka Kulczyńskiego przypadła dzikiemu łososiowi. Zawiera niewiele mniej potasu i kwasów tłuszczowych omega-3 w porównaniu do makreli atlantyckiej, za to więcej białka. W łososiu znajdziemy podobne ilości niacyny oraz nieco mniej witaminy B12 (mimo to 100 gramów łososia pokrywa zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę w 130 proc.).
- Dziki łosoś odznacza się wysoką zawartością choliny - zaznacza dietetyk. - Warto zwrócić uwagę na to, że bardzo mało produktów zawiera cholinę w swoim składzie.
Trzecie miejsce na liście zajmuje śledź (najlepiej atlantycki). Atutem śledzia jest bardzo wysoki poziom witaminy B12 i selenu, a pod względem białka i potasu śledź cechuje się podobną zawartością, co poprzednie ryby.
Po jakie ryby warto sięgać? Dr Bartek Kulczyński podpowiada
Poza podium znalazły się sardynki, które również cechuje wysoki poziom choliny. Jednakże to, co wyróżnia sardynki na tle innych ryb, to wysoka zawartość wapnia (zwłaszcza w przypadku sardynek z ościami) oraz żelaza. Następna jest sardela - ryba, która charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza (najwięcej spośród wymienionych).
Kolejne ryby warte uwagi to: pstrąg tęczowy, ryba maślana, dorsz, flądra, sandacz, mintaj, tilapia, morszczuk. Natomiast od czasu do czasu można sięgnąć po: halibuta, tuńczyka żółtopłetwego, tuńczyka białego, żabnicę i karpia. Ryby te zawierają umiarkowane ilości zanieczyszczeń. Natomiast gatunki, których należy unikać, to według dr. Bartka Kulczyńskiego: makrela królewska, miecznik, tuńczyk wielkooki, rekin, płytecznik.
Zobacz także