Dodaję do ziemniaków zamiast soli. Są o niebo smaczniejsze
Jeśli ograniczasz spożycie soli i szukasz sposobów na podkręcenie smaku ziemniaków bez jej użycia, koniecznie zerknij na poniższe propozycje. Udowadniają, że przynajmniej w tym przypadku sól nie jest niezastąpiona.
12.03.2024 09:52
Istnieje wiele innych składników, które mogą z powodzeniem zastąpić sól i nadać ziemniakom wyjątkowy smak. Tak więc jeśli zastanawiasz się, co dodać do ziemniaków zamiast soli, zerknij na nasze propozycje, a później zrób przegląd zawartości kuchennych szafek. Z pewnością znajdziesz coś, co doskonale podkręci smak kartofli. I nie będzie to sól.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dodać do ziemniaków zamiast soli?
Jeśli chcemy, aby nasze ziemniaki były pełne smaku, a jednocześnie nie zawierały ani grama soli, wystarczy dodać do wody, w której je gotujemy, kilka składników. Przykładowo, mogą to być 2 lub 3 liście laurowe. Inne zioła i przyprawy, które sprawdzą się równie dobrze, to ziele angielskie, czarny pieprz w ziarnach, lubczyk, rozmaryn, bazylia, oregano, natka pietruszki czy koperek. Wszystkie tworzą niepowtarzalną aromatyczną mieszankę, która doskonale podkreśli smak ziemniaków.
Do gotującej się wody warto dodać też kilka kawałków cebuli pokrojonej w plastry. Do tego można dorzucić liść laurowy, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Świetnie sprawdzi się również domowej roboty vegeta (tutaj znajdziesz przepis). Pod koniec gotowania do ziemniaków można dodać malutką szczyptę kurkumy, która nada całości złocistą barwę.
Gotowanie ziemniaków według o. Grande
Praktycznymi wskazówkami dotyczącymi gotowania ziemniaków podzielił się ojciec Grande, duchowny z klasztoru bonifratrów we Wrocławiu, w swojej książce zawierającej porady kulinarno-zdrowotne. Według jego rad wyszorowane i pokrojone ziemniaki powinny być gotowane od wrzącej wody. Zakonnik zwraca uwagę, że powinniśmy się oduczyć zalewania ziemniaków zimną wodą.
Duchowny zaleca również, aby podczas gotowania do garnka z ziemniakami dodać mleko. Proporcje, które proponuje, to 250 ml mleka na litr wody. Następnie do garnka wrzucamy masło - ilość zależy od naszych indywidualnych preferencji - oraz przekrojoną na pół cebulę. Po ugotowaniu ziemniaki należy odcedzić, wyjąć z nich cebulę, a następnie podać według własnych preferencji.