Gotując wigilijny barszcz, łatwo o wpadkę. Oto jak jej uniknąć
Trudno sobie wyobrazić Wigilię bez tradycyjnego barszczu. Ta zupa to prawdziwa królowa świątecznych dań. Kluczem do sukcesu jest wybór produktów najwyższej jakości: soczystych buraków, aromatycznej włoszczyzny i domowego zakwasu buraczanego. Kiedy już mamy te składniki, warto zapoznać się z kilkoma trikami, które sprawią, że nasza potrawa będzie perfekcyjna.
11.12.2023 | aktual.: 11.12.2023 16:19
Przygotowanie tradycyjnego wigilijnego czerwonego barszczu to nie lada wyzwanie - wymaga precyzji i doświadczenia, bowiem nawet najdrobniejszy błąd może sprawić, że zupa stanie się zbyt blada lub zbyt intensywna w smaku. Takich nieprzyjemności można uniknąć. Wystarczy zastosować kilka prostych, ale skutecznych trików.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak ugotować dobry barszcz czerwony? Na to zwróć uwagę
Barszcz wyszedł zbyt blady? Mamy na to sposób. Zasada gotowania barszczu jest prosta. Nie wolno go przegotować. Jeśli zupa stoi na kuchence zbyt długo, traci swój głęboki czerwony kolor. Gotuj zupę tylko do momentu, kiedy warzywa będą miękkie. Jeśli jednak danie zmętniało, pokrój świeżego buraka i dodaj do zupy. Barszcz odzyska kolor.
Barszcz zrobił się czarny? Oznacza to, że prawdopodobnie dodałeś zbyt wiele buraków. Spokojnie, w tym przypadku wystarczy rozrzedzić zupę wodą. Ciemna barwa może też wynikać ze zbyt dużej ilości wody spod grzybów. Wtedy, by wyrównać kolor, dodaj kolejnego, świeżego buraka do wywaru i gotowe.
Jak uratować mdły lub za kwaśny barszcz czerwony?
Smak jest oczywiście ważniejszy od koloru barszczu. Tu łatwo o wpadkę. Wystarczy zaburzona proporcja składników, by efekt był daleki od oczekiwań. Jeśli zupa jest za kwaśna, spróbuj ją dosłodzić. Dodawaj stopniowo cukier, sprawdzając, czy udało się osiągnąć balans smaku.
Natomiast jeśli barszcz wyszedł mdły, prawdopodobnie brakuje mu albo soli, albo kwasowości. Jeśli źródłem problemu nie jest niedostatek soli, spróbuj dodać do zupy odrobinę octu lub soku z cytryny. Jeśli nie boisz się eksperymentów, możesz spróbować zakwasić barszcz wodą spod kiszonych ogórków lub kapusty.
Nie zapomnij także o ziołach i przyprawach. Sekret udanego barszczu tkwi w jego aromacie. Oprócz pieprzu i soli dodaj liście laurowe, ziele angielskie, majeranek oraz czosnek. Niektórzy dodają również lubczyk.