PoradyJuż nie moczę suszonych grzybów na Wigilię. Mam lepszy sposób na ich wykorzystanie w daniach

Już nie moczę suszonych grzybów na Wigilię. Mam lepszy sposób na ich wykorzystanie w daniach

Gdy sezon grzybowy dopisuje, część zbiorów przeznaczam na mączkę. Ten dodatek znacznie przyspiesza przygotowywanie wigilijnych potraw. Wzmacnia smak sosu grzybowego i doskonale pasuje do barszczu. Nie musisz moczyć suszonych kapeluszy i czekać, aż zmiękną. Sproszkowane grzyby to czysta esencja. Nic nie umyka do wody.

Mączki z grzybów leśny używam nawet do jajecznicy
Mączki z grzybów leśny używam nawet do jajecznicy
Źródło zdjęć: © Pyszności | Anna Galuhn

Aromatyczny proszek możesz przygotować z dowolnych rodzajów grzybów. Świetnie się sprawdza zarówno w przypadku suszonych kań, jak i szlachetnych borowików. Wiele osób korzysta z grzybowej mączki tak, jak z innych podręcznych przypraw. Dodaj odrobinę do barszczu wigilijnego, a zobaczysz, jak szybko nabierze głębi. W zwykły dzień posypuję proszkiem jajecznicę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Boczniaki panieruję i smażę. Smakują jak skrzydełka z KFC

Jak zrobić proszek z grzybów leśnych?

Przepis na mączkę grzybową jest bardzo prosty. Wystarczy ususzyć grzyby i zmiksować je w blenderze. Raczej nie polecam młynka do kawy ze względu na intensywny aromat. Niektóre rodzaje grzybów warto przygotować oddzielnie, na przykład kanie lub borowiki. Kozaki i podgrzybki możesz zmiksować w jednym słoiczku.

Jak długo można przechowywać proszek z grzybów leśnych?

Proszek grzybowy zachowuje świeżość nawet do 2-3 lat. Pod warunkiem, że jest odpowiednio przechowywany. Najbardziej odpowiedni jest zwykły szklany słoik, który nie przenosi zapachów. Zadbaj więc o to, żeby był czysty i suchy. Mączka może się zepsuć pod wpływem wilgoci.

Korzystając z przyprawy warto trzymać się kilku zasad:

  • Nie otwieraj słoika nad gotującą się zupą. Para wodna może wpłynąć na konsystencję i smak mączki.
  • Nie zostawiaj otwartego słoika. Grzyby dłużej zachowają swój aromat, gdy będą otwierane tylko na chwilę.
  • Przyprawę nakładaj łyżeczką, a nie ręką, aby nie zanieczyszczać mieszanki.

Do czego wykorzystać mączkę grzybową na Wigilię?

Bazując na samej mączce grzybowej, przygotujesz pyszny sos do krokietów wigilijnych lub gołąbków. Podsmaż cebulkę z odrobiną czosnku, dodaj bulion warzywny i łyżkę proszku. Zabiel słodką śmietaną, a przed podaniem posyp świeżą natką pietruszki.

Jeśli robisz uszka z pieczarkami lub boczniakami, posyp je proszkiem grzybowym podczas smażenia. Mączki możesz użyć także do namoczonych grzybów, aby wzmocnić ich aromat. Doskonale sprawdza się do zagęszczenia zupy grzybowej, a nawet jako składnik panierki do wigilijnego karpia.

grzyby leśnesuszone grzybywigilia

Wybrane dla Ciebie