Latem jem pasztet, ale nie z mięsa. To warzywo sprawdza się w nim doskonale
Pasztet kojarzy ci się ze świętami? Ten mięsny smakołyk rzeczywiście najlepiej smakuje zimą. Jednak gdy przygotujesz go w wersji wegetariańskiej, będzie lekki i delikatny. Można go nazwać wręcz letnim przysmakiem. Przygotujesz go szybko z warzywa, na które właśnie jest sezon.
16.07.2024 20:34
Pasztety wegetariańskie można przygotowywać na bazie różnych warzyw. Jesienią i zimą najczęściej wykorzystywane są te strączkowe lub korzeniowe. Jednak teraz najlepiej sięgnąć po cukinię. Powstanie z niej delikatny i lekki pasztet.
Zdrowsza alternatywa
Pasztet z cukinii to doskonała alternatywa dla tradycyjnego mięsnego pasztetu. Jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik. To warzywo można kupić teraz na każdym straganie. Sposobów na jego wykorzystanie jest mnóstwo: od sałatek po zapiekanki, a nawet ciasta. Pasztet to kolejny pomysł na wykorzystanie cukinii. Latem warto po nią sięgać jak najczęściej, bo zawiera mnóstwo witamin oraz minerałów, takich jak potas i magnez.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pasztet z cukinii musi być dobrze przyprawiony
Pasztet z cukinii można podać nawet na spotkaniu ze znajomymi czy rodziną. Pasuje do sałatki z rukoli czy roszponki. Nadaje się także na kanapki. Obawiasz się, że taki pasztet będzie zbyt mdły? Tu już wiele zależy od przypraw, a cukinia dobrze się komponuje z większością z nich. Warto sięgnąć po te orientalne, jak kurkuma czy curry, ale pasują też te częściej stosowane, jak tymianek, majeranek czy bazylia. Cukinia jest głównym składnikiem pasztetu, ale ważne jest także to, z czym ją połączysz.
Posmak grzybów
To podobna sytuacja jak przy pasztecie tradycyjnym. Jest najlepszy, gdy połączy się kilka gatunków mięsa. W przypadku warzywnej wersji tego smakołyku również ma to znaczenie. Dlatego dodaję do cukinii pieczarki, które nadają pasztetowi grzybowy posmak. Trochę słodyczy zapewnia mu zaś marchewka.
Pasztet z cukinii — przepis
Składniki:
- 1,5 kg cukinii,
- 300 g pieczarek,
- 60 g otrąb mielonych mieszanych,
- 1 pęczek natki pietruszki,
- 1 duża marchewka,
- 1 duża cebula,
- 3-4 ząbki czosnku,
- 4 jajka,
- 2 łyżki oliwy lub masła,
- 2 łyżki mąki,
- gałka muszkatołowa do smaku,
- tymianek, bazylia (wedle uznania),
- sól i pieprz do smaku,
- szczypta kurkumy.
Sposób przygotowania:
- Cukinie umyj i zetrzyj na tarce o grubych oczkach razem ze skórką. Dodaj do niej łyżeczkę soli, wymieszaj i odstaw na pół godziny. Po tym czasie odciśnij ją z nadmiaru soku, a następnie przełóż do miski.
- Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Pieczarki umyj i zetrzyj na tarce o średnich oczkach lub drobno posiekaj.
- Na patelni rozgrzej oliwę lub masło. Podduś cebulę, a potem dodaj pieczarki i czosnek przeciśnięty przez praskę. Podsmażaj, aż soki odparują, a potem odstaw do wystudzenia.
- Do przygotowanej cukinii dodaj startą marchewkę, przestudzone pieczarki z cebulą, posiekaną natkę pietruszki, mąkę, otręby, jajka i wszystkie przyprawy.
- Mieszaj, aż masa będzie jednolita.
- Keksówkę o długości 30 cm wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż masę, wyrównaj wierzch.
- Keksówkę wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez 60-70 minut. Gotowy pasztet trzeba wystudzić, a potem wstawić do lodówki na kilka godzin.