Mało kto ma świadomość. Pomidory przechowuj tylko w ten sposób, a będą smaczniejsze i nie pokryją się pleśnią

Pomidory kupujemy na kilogramy. Właśnie teraz są najlepsze i można je jeść praktycznie od rana do wieczora. Jednak żeby cieszyć się ich smakiem, dobrze wiedzieć, jak je przechowywać. Te warzywa naprawdę szybko pleśnieją i trzeba robić wszystko, by nie wylądowały w koszu.

Pomidory trzeba odpowiednio przechowywać.
Pomidory trzeba odpowiednio przechowywać.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

06.08.2024 09:33

Pomidory są niezwykle delikatne i mogą szybko się popsuć, dlatego to takie ważne, by odpowiednio o nie zadbać, gdy przyniesiemy je do domu. A wpadki zdarzają się często. I nie chodzi tylko o to, żeby nie przechowywać ich w lodówce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ani lodówka, ani torba

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, jest przechowywanie pomidorów w lodówce. Choć intuicyjnie może się wydawać, że zimna temperatura pomoże zachować ich świeżość, w rzeczywistości powoduje, że tracą smak i zmienia się ich struktura. Stają się mączyste i ulatuje z nich aromat. Kolejny błąd to zamykanie pomidorów w plastikowych torbach. Brak przepływu powietrza powoduje, że gromadzi się wilgoć, co przyspiesza pleśnienie.

Dostęp powietrza

Ważne jest, aby pomidory miały dostęp do powietrza i nie były stłoczone w jednym pojemniku. Przechowywanie ich na kuchennym blacie lub w otwartej misie pozwala na równomierne dojrzewanie, zachowują świeżość przez kilka dni. Dlatego sprawdzają się naczynia, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Idealnym rozwiązaniem są kosze siatkowe lub ceramiczne misy z otworami. Takie naczynia zapobiegają tworzeniu się wilgoci, która powoduje gnicie. Innym sposobem na przedłużenie świeżości pomidorów jest przechowywanie ich razem z szypułkami. Pomaga ona utrzymać dobrą kondycję pomidorów i opóźnia proces ich więdnięcia.

Co z tą szypułką

Jednak nie zawsze masz możliwość kupienia pomidorów z szypułkami. Jednak i wtedy, gdy warzywa są ich pozbawione, duże znaczenie ma to, jak je ułożysz. W magazynie kulinarnym "Cook's Illustrated" przeprowadzono eksperyment. Polegał on na tym, że zostawiono na kilka dni w kuchni w temperaturze pokojowej dwie partie pomidorów z urwanymi szypułkami: jedna partia została ułożona szypułką do góry, druga odwrotnie. Okazało się, że pomidory leżące szypułką do dołu pleśniały znacznie wolniej niż te drugie. Dlaczego to okazało się ważne? Przechowywanie pomidora w temperaturze pokojowej miejscem po "ogonku" w dół zapobiega dostawaniu się powietrza przez odsłonięte miejsce w pobliżu szypułki.

Wybrane dla Ciebie