PrzepisPrzekąskiPieczarki zapiekam z dodatkiem tego octu. Kuzynka stwierdziła, że lepszych nie jadła

Pieczarki zapiekam z dodatkiem tego octu. Kuzynka stwierdziła, że lepszych nie jadła

Tak przygotowane pieczarki zachwycają smakiem.
Tak przygotowane pieczarki zachwycają smakiem.
Źródło zdjęć: © Getty Images | LauriPatterson

05.07.2024 17:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć trwa sezon na grzyby leśne, nie zapominajmy o pieczarkach. Są zdrowe, łatwo dostępne i można je szybko przygotować, nawet dla niespodziewanych gości. Kiedy ostatnio całkiem spontanicznie odwiedziła mnie kuzynka, przygotowałam pieczarki z tego przepisu. Była zachwycona taką lekką kolacją.

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie. Wyróżnia je wysoka jakość. Wystarczy wybrać świeże grzyby, nie przechowywać ich zbyt długo i mamy bazę do pysznych dań, zarówno tych na ciepło, jak i na zimno.

Smak umami

Jaki smak maja pieczarki? Na pewno ciekawy, bo nie są ani kwaśne, ani słodkie. Nie wyczuwa się w nich goryczy i nie zawierają soli. Uważa się, że to właśnie smak "umami", którego nazwa pochodzi od japońskiego słowa "smaczny". Jego cechą charakterystyczną jest to, że wzmacnia inne smaki. Dlatego te grzyby można przygotowywać na mnóstwo sposobów i tak dobrze komponują się z ziołami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Młodszy ocet

Tym razem zamarynowałam przed pieczeniem pieczarki w marynacie na bazie octu balsamicznego, a potem dodałam świeże zioła. Te składniki stoją za sukcesem tego dania. Czarny, gesty ocet balsamiczny to tradycyjny włoski produkt. Powstaje poprzez fermentację moszczu z winogron, który jest redukowany i gotowany, a następnie starzony w beczkach z drewna dębowego przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Ocet balsamiczny im dłużej jest starzony, tym bardziej ma intensywny smak i aromat, ale też wtedy jest znacznie droższy. Do marynaty wystarczy jednak tańszy, półsłodki ocet balsamicznego, który jest zwykle młodszy.

Leśny aromat

Drugi składnik, o którym wspominałam to zioła. Dodałam gałązkę świeżego rozmarynu. Dodał on pieczarkom lekko leśnego aromatu, który pasuje do grzybów idealnie. Zapieczone w ten sposób pieczarki podałam po prostu z zieloną sałatą. Moja kuzynka stwierdziła, że lepszych pieczarek nie jadła. W ten sposób można zapiekać zarówno pieczarki białe, jak i te brązowe.

Zapiekane pieczarki w occie balsamicznym

Składniki:

  • 300 g niedużych pieczarek,
  • 1 biała cebula.

Marynata:

  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 1 i 1/2 łyżki sosu sojowego
  • czosnek do smaku,
  • sól i pieprz do smaku,
  • szczypta cukru lub odrobina miodu.

Dodatkowo:

  • kilka gałązek świeżego rozmarynu.

Sposób przygotowania:

  1. Pieczarki oczyść delikatnie, tak by kapelusze pozostały nienaruszone.
  2. Cebulę obierz, pokrój w cienkie półplasterki. Przełóż je do naczynia żaroodpornego. Na nich poukładaj pieczarki.
  3. Z oleju rzepakowego, octu balsamicznego, sosu sojowego przygotuj marynatę. Wymieszaj składniki, a potem marynatę dopraw do smaku.
  4. Gotową marynatą zalej pieczarki z cebulą i wymieszaj, aby grzyby pokryły się płynem. Na wierzchu ułóż gałązki rozmarynu. Naczynie żaroodporne przykryj, wstaw do lodówki na 30 minut.
  5. Potem odkryj naczynie i wstaw je do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i zapiekaj około 20 minut.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także