Po te grzyby sięgaj jak najczęściej. Będziesz mieć nerwy jak ze stali
Grzyby z naszych lasów długo były niedoceniane. Nie brakowało wprawdzie zachwytów nad ich smakiem, ale uważano, że nie mają wartości odżywczych. Teraz podejście do nich jest całkowicie inne, a grzyby są wręcz polecane przez dietetyków. Mogą zapobiegać wielu chorobom, poprawić odporność i funkcjonowanie układu nerwowego.
24.10.2024 12:25
Wciąż trwa sezon na grzyby i oby jeszcze długo się nie skończył! Składają się głównie z wody, ale oprócz niej mają wiele cennych składników, które mogą się przysłużyć zdrowiu. Przede wszystkim są źródłem białka o dobrej przyswajalności — dlatego też często nazywane są "leśnym mięsem".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cenne kapelusze
Witaminy B jest w grzybach więcej niż w warzywach, a to właśnie ona usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego. Do tego mają potas, żelazo, wapń, fosfor, jod. W ich składzie są też substancje antyoksydacyjne, mają właściwości antybakteryjne i — co się coraz częściej podkreśla — antynowotworowe. Najcenniejsze są borowiki i koźlarze, ale przede wszystkim ich kapelusze. Nóżka jest znacznie mniej wartościowa. Żółte grzyby mają też beta-karoten. A czego w grzyby są pozbawione? Prawie nie mają tłuszczu.
Te grzyby jedz dla zdrowia
Kurki
Wyróżnia je delikatny smak i duża zawartość witamin z grupy B. Wspierają układ nerwowy, pomagają w walce z bakteriami i wirusami.
Koźlarze
Zarówno czerwone, jak i pomarańczowo-żółte to źródło witaminy B3, czyli niacyny, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Mają też dobry wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Zaledwie 100 g tych grzybów zapewni nam 20 proc. dziennego zapotrzebowania na niacynę.
Czubajki kanie
Zawierają wiele cennych dla zdrowia witamin, na przykład A, D, C, B1, B2, E, PP, a także żelazo, potas, mangan, fosfor i liczne sole mineralne. Mają też dużo białka.
Borowiki szlachetne
Popularne prawdziwki to dobre źródła białka, błonnika i żelaza. Te grzyby wspomagają układ pokarmowy, sprzyjają odchudzaniu, zmniejszają stan zapalny, a nawet niszczą komórki raka okrężnicy.
Rydze
Te pyszne grzyby wspierają trawienie, układ kostny i nerwowy. Pomagają także w walce z nadciśnieniem tętniczym i stresem. Z owocników tych grzybów wyizolowano związki, które mają działanie antybiotyczne.
Podgrzybki
Działają przeciwzapalnie i detoksykująco. Zawierają też kwas linolowy, który wspomaga odchudzanie.