Prababcia zawsze dolewała do zupy grzybowej. Goście pytali, co tak podbija smak
Zupa grzybowa pojawia się na wielu wigilijnych stołach jako alternatywa dla czerwonego barszczu. Często przygotowywana jest na słodko z dodatkiem śmietanki, nieraz przybiera postać gęstego kremu. Jedni podają z pływającymi kapeluszami, inni z łazankami, ale tylko na Kurpiach zupa grzybowa jest gotowana na zakwasie z kiszonej kapusty.
Według tradycji kurpiowskiej, czyli mieszkańców północno-wschodniego Mazowsza, na stole wigilijnym nie może zabraknąć potraw z kiszoną kapustą. Dawniej beczka ze zdrową kiszonką znajdowała się w każdym gospodarstwie. Kapustę gotowano z grzybami leśnymi lub z grochem. Nadziewano nią pierogi, chociaż popularne były też pierogi z makiem. Nic więc dziwnego, że na zakwasie z kapusty gotowano też pyszny grzybowy barszcz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inne potrawy wigilijne na Kurpiach
Kurpie to region znany z bogatej kuchni, a na Wigilię serwowanych jest tam wiele unikalnych potraw. Oprócz wspomnianej zupy grzybowej tradycyjnym daniem są kapuśniaki, czyli pierogi z kapustą i grzybami, które cieszą się szczególną popularnością. Inną popularną potrawą jest kulebiak, czyli placek z ciasta drożdżowego z nadzieniem kapuściano-grzybowym. Nie może zabraknąć barszczu z uszkami, które w Kurpiach nadziewa się nie tylko grzybami, ale i kapustą. Wigilijny stół na Kurpiach obfituje również w inne postne dania, takie jak ryby w galarecie czy karp pod różnymi postaciami.
Historia zupy grzybowej w Polsce
Potrawa wywodzi się z kultury chłopskiej. Grzyby były łatwo dostępne w lasach, zbierano je o wiele częściej niż dzisiaj i suszono w dużych ilościach. Przygotowanie z nich pysznej zupy było więc proste i tanie. Wywar nie potrzebował wielu dodatkowych składników. Już sam aromat darów lasu sprawiał, że potrawa smakowała wybornie.
O zupach grzybowych w wielu różnych wariantach pisały Lucyna Ćwierczakiewiczowa i Wincenta Zawadzka już w XIX wieku. Dawniej wszystkie zupy przygotowywano na zakwasie, najczęściej z chleba, ale także z kiszonych warzyw.
Przepis na grzybową na zakwasie
Zupa najlepiej smakuje z dodatkiem suszonych borowików lub podgrzybków.
Składniki:
- 100 g suszonych grzybów,
- 1 litr wody,
- 2 szklanki zakwasu z kiszonej kapusty,
- 6 ziaren ziela angielskiego,
- 3 liście laurowe,
- 2 łyżki słodkiej śmietany 18 proc.,
- 1 łyżką mąki pszennej,
- sól, pieprz do smaku,
- opcjonalnie garść kiszonej kapusty.
Wykonanie:
- Zalej suszone grzyby 1 litrem zimnej wody i odstaw na noc do lodówki.
- Grzyby wyjmij i pokrój w paski, a wodę wstaw do zagotowania.
- Dodaj pokrojone grzyby, przyprawy i kiszoną kapustę.
- Gdy grzyby będą miękkie wlej zakwas.
- W osobnym naczyniu rozmieszaj mąkę z odrobiną wywaru i dodaj do zupy.
- Na koniec zabiel śmietanką. Dopraw solą i pieprzem do smaku.