Najzdrowszy rodzaj kaszy. Dietetyk poleca z czystym sumieniem
Kasze są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Niektóre z nich mają właściwości przeciwalergiczne, immunostymulujące czy przeciwzapalne. Jedne będą lekkostrawne, inne wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu są idealne dla osób na diecie. Jaka kasza będzie odpowiednia dla osób z nietolerancją glutenu, a jaka dla osób z chorobami układu pokarmowego?
18.05.2024 | aktual.: 18.05.2024 11:42
Bogactwo kasz – którą wybrać?
Kasze zawierają tak wiele wartościowych witamin i minerałów, że każdy z nas powinien je jak najczęściej uwzględniać w swoim codziennym menu. W tej grupie mieści się kasza jaglana, jęczmienna, kukurydziana, razowa, ryżowa, orkiszowa i gryczana - każda z nich ma inny smak, jedne są bardziej wytrawne, inne bardziej delikatne. Niektóre z nich wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym, co wpływa na to, że są szczególnie polecane cukrzykom. Wartości odżywcze kasz sprawiają, że stanowią świetną alternatywę dla ryżu, makaronu czy ziemniaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kasza jaglana
Kasza jaglana zawiera wiele minerałów, jak fosfor, cynk, krzem i magnez. Jest także bogata w witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz witaminę E. Nie zawiera glutenu - jest idealna dla osób, które cierpią z powodu nietolerancji na gluten lub chorują na celiaklię. Ma działanie przeciwwirusowe, a jej spożycie zalecane jest osobom chorym na raka. Bardzo korzystnie działa także na poprawę cery, wzmocnienie włosów i paznokci. Warto podkreślić, że ten rodzaj kaszy wyróżnia się wysokim indeksem glikemicznym.
Jak gotować kaszę jaglaną?
By właściwie ugotować kaszę jaglaną, należy przygotować 1 szklankę kaszy na 2 szklanki wody i gotować 25 minut.
Kasza jęczmienna
Kasza jęczmienna stanowi źródło witaminy PP i błonnika pokarmowego - przede wszystkim w postaci beta-glukanów. Zawiera również cenne fitozwiązki i przeciwutleniacze. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi. Rekomendowana jest pacjentom z problemami gastrycznymi, z wysokim poziomem cholesterolu oraz chorującym na anemię. Ta odmiana kaszy ma gluten, zatem powinny na nią uważać osoby z celiaklią.
Jak gotować kaszę jęczmienną?
Kaszę jęczmienną należy najpierw opłukać pod wodą (najlepiej na sitku). Następnie gotuje się ją w proporcji 3 szklanki wody na 1 szklankę kaszy przez 15 - 20 minut, do czasu, aż wchłonie całą wodę.
Kasza kukurydziana
Kasza kukurydziana oprócz takich minerałów jak sód, potas, selen, cynk i kobal, czy witaminy E, zawiera także betakaroten. Szczególnie doceniają ją mamy niemowlaków - nie alergizuje i jest jedną z pierwszych kasz, jakie można podawać dziecku podczas rozszerzania diety. W kaszy znajduje się białko, które ma stosunkowo niską wartość. Jest to kasza bezglutenowa.
Jak gotować kaszę kukurydzianą?
Na 1 szklankę kaszy należy przygotować około 2,5 szklanki wody (może to być woda lub mleko). Na gotowanie należy przeznaczyć około 15 minut
Kasza manna
Kasza manna zawiera niewielką ilość białka i błonnika. Posiada witaminy z grupy B, a także takie składniki mineralne, jak żelazo, fosfor oraz miedź. Jest jedną z najbardziej kalorycznych kasz, ma lekko słodki smak. Można ją gotować zarówno na wodzie, jak i na mleku (nawet roślinnym). Jest idealna dla niemowlaków i małych dzieci, ponieważ jest produktem lekkostrawnym. Ze względu na tę lekkostrawność doskonale sprawdzi się również w diecie osób, które zmagają się z rozmaitymi chorobami układu pokarmowego.
Jak gotować kaszę manną?
Kaszy manny przed gotowaniem nie trzeba płukać. 2/3 wybranego płynu (woda, mleko) należy zagotować, w 1/3 zimnego rozprowadzić kaszę. Po zagotowaniu dolać wodę lub mleko z kaszą i gotować całość na wolnym ogniu, cały czas mieszając.
Kasza razowa
Kasza razowa, podobnie jak zwykła kasza manna, zawiera gluten i dużą ilość skrobi. Ma w swoim składzie więcej witamin i minerałów niż zwykła kasza manna - ma też bardzo wysoką zawartość jodu. Jest lekkostrawna i polecana zarówno dla dzieci, jak i osób ze schorzeniami nerek czy dróg żółciowych. Zalecana jest też do podawania osobom gorączkującym. Ma lekko orzechowy smak.
Jak gotować kaszę razową?
Kaszę manną razową gotuje się tak samo jak zwykłą - przed gotowaniem nie trzeba jej płukać. 2/3 wybranego płynu (woda, mleko) należy zagotować, w 1/3 zimnego płynu i rozprowadzić kaszę. Po zagotowaniu dolać wodę (albo mleko) z kaszą i gotować całość na wolnym ogniu, cały czas mieszając.
Kasza ryżowa
Kasza ryżowa, znana również pod nazwą komosa ryżowa lub quinoa, to bogate źródło witamin E, C, B. Zawiera również cenne białka, lizynę, histydynę oraz argininę ważną dla wzrostu dzieci. Jest bezglutenowa i ma niski indeks glikemiczny, korzystny przy procesie odchudzania. Komosa ryżowa jest uznawana za bardzo zdrową kaszę, ponieważ oprócz witamin stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy. Dodatkowo ma w swoim składzie saponiny, jest przeciwalergiczna, immunostymulująca i wykazuje działanie przeciwzapalne.
Jak gotować kaszę ryżową?
Komosę trzeba wypłukać przed gotowaniem (dzięki temu usuwa się nieprzyjemny posmak goryczy). Następnie kaszę trzeba gotować w proporcjach 2:1, czyli 2 szklanki wody na 1 szklankę komosy przez około 15 minut na wolnym ogniu.
Kasza orkiszowa
Kasza orkiszowa to również doskonałe źródło błonnika pokarmowego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jedząc ją dostarczamy do organizmu witaminy z grupy B i P, a także następujące minerały: żelazo, sód, potas, magnez, fosfor i fluor. Kasza orkiszowa jest wyjątkowo cenna pod pewnym względem - ma w sobie rodanid, czyli substancję, którą uznaje się za naturalny antybiotyk (występuje np. w mleku kobiecym).
Jak gotować kaszę orkiszową?
Zanim zaczniemy gotować kaszę orkiszową można ją przepłukać, ale nie jest to konieczne. 1 szklankę kaszy wrzucamy do 2 szklanek wrzącej wody. Gotujemy przez 20–30 minut na małym ogniu, co jakiś czas mieszając.
Kasza gryczana
Kasza gryczana to z kolei bogactwo pod innym względem - ta odmiana kaszy zawiera białka o wysokiej wartości odżywczej - bogate w lizynę oraz tryptofan, których organizm samodzielnie nie potrafi wytwarzać. Poza tym jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witamin z grupy B i PP oraz minerałów (magnez, fosfor, potas, mangan, cynk). Nie zawiera glutenu i jest neutralno-zasadowa. Kasza gryczana bardzo dobrze wpływa na regulację przemiany materii.
Jak gotować kaszę gryczaną?
Przed zagotowaniem kasza gryczana powinna być opłukana pod wodą. Szklankę kaszy zalewa się 2 szklankami wody i gotuje pod przykryciem około 15 minut.
Kuskus
Ogromną zaletą kaszy kuskus jest jej łatwość w przygotowaniu. Nie ma tak wielu witamin jak inne kasze, jest wręcz uboga w minerały i witaminy, ale wyróżnia ją dość duża zawartość białka. Nie ma błonnika, zawiera gluten. Kuskus jest lekkostrawny, dzięki czemu jest idealny dla wszystkich, którym zależy, aby spożywane posiłki nie obciążały układu pokarmowego.
Jak przygotować kuskus?
Kaszy kuskus nie gotujemy – wystarczy wsypać odpowiednią ilość do miseczki i zalać gorącą wodą na wysokość około 1 cm nad powierzchnię kaszy. Miskę można przykryć i odstawić na około 5 minut. Po tym czasie kasza jest gotowa do jedzenia.