PrzepisDietaNie potrafisz zrezygnować z cukru i słodkości? Oto najczęstsze przyczyny

Nie potrafisz zrezygnować z cukru i słodkości? Oto najczęstsze przyczyny

Dlaczego trudno nam zrezygnować z cukru?
Dlaczego trudno nam zrezygnować z cukru?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | migafka.com

29.06.2024 09:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo często najtrudniejszym krokiem na drodze do zdrowszego stylu życia jest ograniczenie cukru i słodyczy. Nie ma co się dziwić, bo — jak stwierdził profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco — cukier działa na mózg w podobny sposób, co uzależniające substancje, nawet narkotyki. Dlatego tak ciężko jest zrezygnować z jedzenia słodyczy.

Niestety całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest niemożliwe. Jednak można i warto go znacząco ograniczyć. Bardzo trudno jest wytrwać w tym postanowieniu, bo oprócz uzależnienia, ogromna ochota na słodkie może mieć wiele przyczyn. Poniżej przedstawiam najczęściej spotykane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdrowie psychiczne i emocje

Bardzo często jedzenie słodyczy ma związek z naszymi emocjami lub stresem. Sięgamy po słodkości, żeby odreagować, odstresować się, pocieszyć lub poprawić nastrój. Jeśli problem narasta, to warto się temu przyjrzeć. I z tym już nie zawsze sobie sami poradzimy. Dobra psychoterapia może okazać się bardzo pomocna, bo bardzo często zajadamy trudne emocje. Psychoterapia uczy jak radzić sobie z emocjami, jak je regulować i przeżywać, a nie zajadać i tym samym wypierać. Być może jesteś w jakiejś trudnej sytuacji życiowej i potrzeba wprowadzić zmiany. Jednak problem z cukrem może ci pokazać, że coś jest nie tak i trzeba się temu przyjrzeć. Poobserwuj siebie, w jakich sytuacjach ochota na słodkie narasta.

Dobry sen

Wiesz, że odpowiednia jakość i długość snu ma wpływ na twoje wybory żywieniowe? Być może nie dbasz o sen, śpisz mało, zarywasz noce, późno kładziesz się spać lub nie przygotowujesz się odpowiednio do snu. I właśnie wtedy o wiele łatwiej jest sięgnąć po mniej zdrową, wysoko przetworzoną żywność, np. słodycze, wszelkie przekąski, fast-foody, więcej węglowodanów. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli twój organizm nie regeneruje się odpowiednio w nocy, potrzebujesz sięgać po jedzenie, które bardzo szybko doda ci energii i poprawi nastrój. Dodatkowo dieta obfitująca w cukier pogarsza jakość snu, a więc działa to w obie strony.

Pomyśl o badaniach

Jeśli codziennie masz ogromną ochotę na słodycze, a do tego nie czujesz się najlepiej, nie masz siły, a w ciągu dnia lub po posiłku jesteś senny, to wykonaj dokładne badania. Są to bowiem typowe objawy związane z zaburzeniami gospodarki cukrowo-insulinowej. Warto też skorzystać z pomocy dobrego specjalisty, który potrafi analizować wyniki badań i pomoże ułożyć odpowiednią dietę. Pomyśl o zbadaniu poziomu insuliny i glukozy, a także, jeśli skieruje cię specjalista, na krzywą cukrową i insulinową.

Zmęczenie, senność (szczególnie po posiłku), ogromna ochota na słodycze? To może być insulinooporność. W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób ma z tym problem. Niedobory, źle zbilansowana dieta (np. małowartościowego białka i tłuszczu, a bardzo dużo węglowodanów), nieregularne posiłki, podjadanie między posiłkami, mało ruchu, stres – to wszystko ma negatywny wpływ na zdrowie.

Pamiętaj jednak, że cukier bardzo mocno uzależnia i początki mogą być naprawdę trudne. Organizm będzie upominał się o zastrzyk cukru. Możesz się ratować domowymi zdrowszymi słodkościami, dobrą gorzką czekoladą, owocami lub zdrowymi słodyczami dostępnymi w sklepach. I oczywiście nie chodzi o całkowite zrezygnowanie z cukru, bo jest to niemożliwe. Natomiast kluczowe jest tutaj ograniczenie. Właśnie ten krok wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie, samopoczucie czy pracę mózgu. Jeśli będziesz skupiał się mocno na tym, żeby w ogóle nie jeść cukru i chorobliwie tego pilnował, to może źle wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne i relację z jedzeniem.

Źródło artykułu:korzystamyznatury.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także