PoradySą ciasta, których nie należy mrozić. Inaczej skutki będą opłakane

Są ciasta, których nie należy mrozić. Inaczej skutki będą opłakane

Każdego roku, kiedy nadchodzą święta, w naszych domach pojawia się ciastoTo. Niestety, często zdarza się, że ich nadmiar kończy w śmietniku. Aby zapobiec marnotrawieniu żywności, warto zastanowić się nad ilością przygotowywanych potraw i ciast. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie nam dużo jedzenia, zawsze możemy je zamrozić. Ale jakie ciasta nadają się do mrożenia, a które po rozmrożeniu stracą swój smak i konsystencję? Oto kilka wskazówek

Ciasto
Ciasto
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

07.12.2023 | aktual.: 08.12.2023 10:08

Wszystkie ciasta przygotowujemy z wielką starannością, aby podczas świąt móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Niestety, zdarza się, że liczba wypieków na stole jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego. W takim przypadku, zamiast wyrzucać jedzenie, możemy je zamrozić. Zarówno ciasta, jak i inne potrawy mogą być przechowywane w zamrażarce. Jednak nie wszystkie ciasta nadają się do mrożenia - niektóre po rozmrożeniu mogą stracić swoją apetyczną konsystencję i smak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te ciasta nie lubią mrożenia. Lepiej zjeść je od razu

Ciasta, które nie nadają się do mrożenia to na przykład ciasta z galaretką. Zawierają one dużo wody i żelatynę, co powoduje, że po rozmrożeniu stają się mętne, lejące i tracą swój charakterystyczny smak. Podobnie jest z ciastami składającymi się z blatów bezowych oraz deserami zawierającymi bitą śmietanę - po rozmrożeniu stają się niesmaczne i wodniste.

Na szczęście, wiele ciast można z powodzeniem mrozić, co pozwala na przedłużenie ich przydatności do spożycia. Do takich ciast należą między innymi ciasta ucierane, kruche, ptysiowe, francuskie i drożdżowe.

To ciasto nie nadaje się do mrożenia
To ciasto nie nadaje się do mrożenia© Pixabay

Co zrobić, by ciasto po rozmrożeniu było idealne?

Wystarczy, że będziemy przestrzegać pewnych zasad. Przed włożeniem ciasta do zamrażarki, warto podzielić je na mniejsze, wygodne do zjedzenia porcje. Następnie, ciasto musi zostać szczelnie opakowane, aby zapobiec przenikaniu do niego innych zapachów. Można do tego użyć szklanych lub plastikowych, zamykanych pojemników lub specjalnych woreczków na mrożonki.

Ciasto najlepiej rozmrażać powoli, przenosząc je najpierw do lodówki. Taki proces zagwarantuje, że wypiek nie straci swoich walorów smakowych. Szczególnie ważne jest to w przypadku ciast delikatnych i wilgotnych, takich jak serniki, miodowniki z orzechami, biszkopty z masami czy szarlotki.

poradyciastosernik
Wybrane dla Ciebie