PrzepisSmalec czy olej - na czym zdrowiej jest smażyć? Eksperci już nie mają wątpliwości

Smalec czy olej - na czym zdrowiej jest smażyć? Eksperci już nie mają wątpliwości

Olej czy smalec - który tłuszcz jest najlepszy do smażenia? (ADOBE)
Olej czy smalec - który tłuszcz jest najlepszy do smażenia? (ADOBE)
22.05.2023 19:14

Zastanawialiście się nad tym, na czym najlepiej smażyć? Olej czy smalec? Często nie zwracamy na to uwagi, wybieramy składnik, który nam pasuje. Okazuje się, że eksperci już mają zdanie na ten temat. Który sposób smażenia jest według nich bezpieczniejszy?

Nie od dziś wiadomo, że ten sposób obróbki termicznej nie należy do najlepszych. Nie dość, że dostarcza nam o wiele więcej kalorii, to jeszcze w trakcie często wydzielają się niebezpieczne związki. Jeśli już musimy smażyć, to powinniśmy wybierać odpowiednie produkty.

Smalec czy olej? Który dodatek do smażenia powinniśmy wybrać?

Tę walkę nieznacznie wygrywa tłuszcz zwierzęcy. Dlaczego? Ma dość wysoką temperaturę dymienia (220 stopni Celsjusza), co sprawia, że może być wykorzystywany do długotrwałego smażenia. Dzięki temu smalec jest najzdrowszym tłuszczem wykorzystywanym do długotrwałej obróbki termicznej.

smalec (flickr)
smalec (flickr)

Olejów roślinnych jest bardzo dużo, ale tylko niektóre mogą być wykorzystywane do smażenia. Dietetyczka z grupy LUX MED Ann Janiszewska-Janowicz informuje, że najlepszym wyborem będzie rzepakowy. Jego temperatura dymienia wynosi 205 stopni Celsujsza, czyli niewiele mniej od tłuszczu zwierzęcego. Możemy też użyć oliwy z oliwek.

A co z olejami tłoczonymi na zimno? Zdaniem ekspertki nie nadają się w ogóle do smażenia i nawet nie powinniśmy próbować. Wlanie ich na patelnię będzie bezpośrednią przyczyną utworzenia się związków rakotwórczych.

Przesadzanie z tłuszczami nie jest zbyt dobrym pomysłem

Chociaż smalec jest najlepszym wyborem do smażenia, to nie powinniśmy go używać zbyt często. Dietetyk w rozmowie z Medonet wyjaśnia:

"Smalec ma też wiele wad, przede wszystkim ze względu na zawarte w nim nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol. Ich nadmiar w diecie przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu LDL we krwi, doprowadzając tym samym do rozwoju blaszki miażdżycowej".

Tłuszcz ten jest wysokokalorczny, w 100 gramach znajduje się prawie 900 kcal. Zawiera też bardzo małe ilości witamin i minerałów. Nie zawierają fitosteroli, które znajdziemy na przykład w oleju rzepakowym. Związki te pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu w organizmie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także