Tę sałatkę jarzynową możesz jeść bez wyrzutów sumienia. Sposób jest banalny, a pełnia smaku zachowana
Uwielbiamy sałatkę jarzynową. Nie wyobrażamy sobie, żeby zabrakło jej na świątecznym stole, a przygotowując ją, często gubimy proporcje i robimy jej za dużo. Dla nikogo przecież nie może zabraknąć i to z dokładką. Tradycyjna sałatka jest jednak bardzo kaloryczna, może warto wypróbować ją w trochę innej wersji?
Często piszemy o składnikach sałatki jarzynowej. Niektóre lubimy bardziej, inne mniej. Każdy ma swoją ulubioną kompozycją, ale zawsze spaja je majonez. Był on już w pierwowzorze tej sałatki. Zawdzięcza mu smak, ale też dużą ilość kalorii. Taka sałatka zjedzona w nadmiarze nie jest też łatwa do strawienia. Jednak bez problemu można ją przygotować w lżejszej wersji.
Metoda pośrednia na zrobienie sałatki jarzynowej
Jeśli nie chcesz kompletnie rezygnować z majonezu, ale jednak zależy ci, by sałatka była lżejsza, możesz wykorzystać sposób pośredni. To po prostu wymieszanie majonezu z jogurtem, sokiem z cytryny i odrobiną musztardy. Zamiast gęstego majonezu, przygotuj delikatniejszy sos na jego bazie. Wtedy też sałatka będzie znacznie łatwiejsza do strawienia. Gdy zupełnie chcesz zrezygnować z majonezu, również są na to sposoby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sos będzie bardziej kremowy
Jogurt grecki to jeden z najczęściej rekomendowanych zamienników majonezu w sałatce jarzynowej. Dzięki swojej konsystencji i bogactwie białka, jest doskonałą opcją dla osób dbających o linię i zdrowie. Zawiera mniej tłuszczu niż majonez, a dodatkowo jest źródłem wapnia i witamin z grupy B. Dobrym zamiennikiem, jest też skyr, który zawiera więcej białka niż jogurt naturalny.
Te dwa produkty, czyli jogurt i skyr, można też połączyć ze śmietaną. Wtedy smak będzie głębszy. Taki dressing dobrze też wzbogacić odrobiną czosnku, czy dodać drobno posiekane świeże zioła.
Wegańska alternatywa
Hummus, przygotowany z ciecierzycy, to doskonały wybór dla wegan. Nie tylko dodaje sałatce kremowości, ale też wprowadza wartościowe białko roślinne oraz błonnik. Hummus jest również źródłem zdrowych kwasów omega i nie zawiera tłuszczów zwierzęcych. Awokado jest kolejnym roślinnym zamiennikiem majonezu. Dzięki swojej kremowej strukturze, po rozgnieceniu świetnie imituje konsystencję tradycyjnego sosu. Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze jednonienasycone, które korzystnie wpływają na serce, a dodatkowo wzbogaci sałatkę o potas i błonnik.