Ten domowy smalec nie podnosi cholesterolu i nie tuczy. Jem do woli, a waga ani drgnie
Tradycyjny smalec ma poważną konkurencję. Przyznaję, że od czasu do czasu z przyjemnością zjem pajdę świeżego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Jednak na co dzień wybieram opcję wegetariańską tego przysmaku. Jest pyszna, ma znacznie mniej kalorii i jeszcze kilka innych zalet.
08.04.2024 | aktual.: 08.04.2024 13:32
Trudno sobie wyobrazić polską kuchnię bez smalcu. To niezastąpiony dodatek do wielu dań, służy także do smażenia. Kanapki z tym tłuściutkim smarowidłem ze skwarkami i cebulką mają licznych zwolenników. Jednak smalec u wielu dietetyków i lekarzy nie ma dobrej opinii. Bomba kaloryczna, źródło tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu... od tego się zaczyna. Powinny go unikać przede wszystkim osoby z chorobami serca, nadwagą, otyłością. Nic ci nie dolega? Nawet wtedy na smalec lepiej pozwalaj sobie od czasu do czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błonnik zamiast tłuszczu
Czy da się zastąpić tłuszcz wieprzowy? Oczywiście, że nie. Dlatego nazywanie smalcem wegetariańskiego smarowidła jest czysto umowne. Podobnie jest ze smakiem. Jest zupełnie inny. Jedyne w czym przypomina tradycyjny smalec, to kolor i konsystencja. Bazuje na fasoli, bo jak niektórzy żartują z tego warzywa wegetarianie są w stanie zrobić każdą potrawę. Zawiera dużo białka, które potrafi zastąpić to pochodzenia zwierzęcego, i pomaga w regulowaniu poziomu cukru. W jej składzie są też wapń, potas, żelazo oraz witaminy z grupy B tak dobrze wpływające na układ nerwowy. Potrawy z fasoli są pełne błonnika, dlatego sprawdzają się, gdy walczymy ze zbędnymi kilogramami.
Delikatny smak
Fasola ma delikatny smak, łatwo dobrać do niej dodatki i przyprawy. Z tego też powodu jest dobrą bazą na smalec. W takiej wersji to smarowidło będzie zdrowsze, bo mniej mniej kaloryczne i tłuste. Świetnie smakuje zwłaszcza na ciemnym pieczywie z plasterkami kiszonego ogórka lub rzodkiewki. Przygotowanie go w domu jest niezwykle proste.
Przepis na smalec z fasoli
Składniki:
- 1,5 szklanki ugotowanej na miękko białej fasoli typu Jaś (można też użyć fasoli z puszki)
- 1 średnia cebula,
- 2 małe ząbki czosnku,
- sól, pieprz, majeranek do smaku,
- 1 jabłko opcjonalnie,
- 100 g kiełbasy i 150 g boczku opcjonalnie,
- łyżeczka sosu sojowego opcjonalnie,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Fasolę dzień wcześniej namocz i następnego dnia ugotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie z dodatkiem listka laurowego.
- Cebulę posiekaj i podsmaż na złoty kolor na odrobinie oleju. Doczuć drobno pokrojoną kiełbasę i boczek oraz jabłko, jeśli stawiasz na te dodatki. Pod koniec smażenia dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i smaż przez minutę.
- Fasolę odcedź i zblenduj na gładką masę. Dodaj podsmażoną cebulę oraz pozostałe dodatki. Dopraw smalec do smaku przyprawami i sosem sojowym. Włóż go do lodówki na kilka godzin, żeby smaki się połączyły.