Tylko takie owoce wybieram na kompot z suszu. W dzbanku nie zostaje nawet kropelka
Kompot z suszu pijemy tylko raz w roku, podczas wigilijnego wieczoru. Według ludowych wierzeń miał symbolizować gościnność, urodzaj i obfitość. Nic dziwnego, bo jest pełen owoców i przypraw. Podpowiadamy, czego nie może w nim zabraknąć.
Kompot z suszu jest bardzo ważny w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Wielu z nas pamięta go od pierwszych Wigilii z dzieciństwa. Ma głęboki, bardzo aromatyczny smak. Mateusz Gessler przyznał, że w wigilijny dzień pije go już od rana i wręcz zastępuję mu deser po uroczystej kolacji. Jednak nie ma co ukrywać, to napój z gatunku tych, które się kocha albo nienawidzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rodzime oraz egzotyczne składniki
Kompot z suszu wywodzi się z tradycji różnych kultur zamieszkujących w Polsce, w tym Łemków, co sprawia, że łączy mnóstwo smaków. Podstawowymi składnikami kompotu są suszone owoce, a zwłaszcza śliwki, jabłka, gruszki, morele. Z czasem doszły do receptury egzotyczne składniki.
Pyszny i ułatwia trawienie
Odpowiedni wybór suszonych owoców i przypraw to klucz do sukcesu w przygotowaniu doskonałego kompotu. Warto zadbać o to, by śliwki suszone były najwyższej jakości i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Śliwka suska sechlońska z Małopolski jest jedną z najchętniej wybieranych, dzięki swojemu intensywnemu dymnemu smakowi, który idealnie komponuje się z korzennymi przyprawami.
Do typowych dodatków do kompotu z suszu należą też suszone gruszki i jabłka, które razem tworzą harmonijną całość. Bogactwo błonnika i witamin w tych owocach sprawia, że napój jest korzystny dla zdrowia. Ułatwia też trawienie, co po kolacji ma duże znaczenie.
Więcej świeżości
Aby kompot z suszu zyskał niepowtarzalny aromat, warto dodać do niego przyprawy korzenne takie jak cynamon, goździki czy anyż. Te składniki dodają głębi smaku, sprawiają, że napój ma niezwykły aromat. Dobrym pomysłem może też okazać się dołożenie świeżych kawałków owoców, na przykład jabłek, cytryny lub pomarańczy. Dodadzą one świeżości. Dorzuć je pod koniec gotowania.
Tradycyjny kompot z suszu
Składniki:
- 100 g suszonych śliwek,
- 100 g suszonych jabłek,
- 100 g suszonych gruszek,
- 30 g rodzynek,
- 20 g żurawiny,
- 50 g suszonych moreli,
- kilka fig,
- 1 łyżka skórki z pomarańczy,
- 1-2 laski cynamonu,
- 4-5 goździków,
- 1 gwiazdka anyżu,
- 2 ziarenka kardamonu,
- 2-3 łyżki soku z cytryny,
- kilka plasterków imbiru, opcjonalnie,
- miód do smaku.
Sposób przygotowania:
- Suszone owoce przepłucz w ciepłej wodzie i zalej je wodą (4 litry) na pół godziny.
- Następnie dorzuć skórkę z pomarańczy, korę cynamonu, goździki i kardamon.
- Gotuj całość na małej mocy palnika przez 15-30 minut, aż owoce będą miękkie.
- Następnie odstaw kompot na 2-3 godziny, by owce napęczniały, a kompot nabrał smaku.
- Przed podaniem dopraw go sokiem z cytryny i miodem.