W makowcu jest dziura? Zapomniałeś zrobić jedną rzecz przed pieczeniem
Na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnego makowca w postaci genialnej rolady. Tylko co zrobić, aby był perfekcyjny pod każdym względem? Już wyjaśniam!
09.12.2023 | aktual.: 09.12.2023 12:11
Do świąt pozostało już tylko dwa tygodnie. Jest to więc najlepszy moment, aby zacząć planować świąteczne menu. A skoro o nim już mowa, to wśród pysznych dań nie może zabraknąć i domowych wypieków na czele z fenomenalnym makowcem.
I choć mogłoby się wydawać, że przygotowanie tego ciasta nie powinno być wcale skomplikowane, kiedy przychodzi do praktyki, pojawiają się niemałe utrudnienia. I to właśnie o nich sobie dzisiaj porozmawiamy. Dlatego też znajdź kilka wolnych minut i zapoznaj się z tym artykułem do samego końca. Dzięki zebranym poradom twoja rolada makowa uda się za każdym razem!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największa zmora przy pracy nad makowcem
Chyba zgodzisz się ze mną, że największym koszmarem w przypadku pieczenia domowego makowca jest niepotrzebna przestrzeń, która pojawia się w wypieku po wizycie w piekarniku.
Nie dość, ze nie prezentuje się ona zbyt pięknie, to jeszcze wpływa negatywnie na smak domowego wypieku. W jaki sposób? Otóż nie powinno jej tam być, przez co na smaku i swojej treści traci całe ciasto. Zamiast pysznego ciasta drożdżowego w połączeniu z genialną masą makową, dostajemy zupełnie nic. Ale nie martw się na zapas, bo jak się okazuje, istnieje proste rozwiązanie dzisiejszego problemu. Wystarczy, że będzie ściśle trzymał się mojej instrukcji, a już nigdy więcej nie wyjmiesz z piekarnika rolady z niepotrzebną dziurą.
O czym należy pamiętać przy pracy nad domowym makowcem?
Zacznijmy może od głównego składnika, a mianowicie masy makowej. Aby ciasto się nie rozwarstwiało, a co za tym idzie, nie pojawiły się w nim niepożądane puste przestrzenie, masa makowa nie może być zbyt sucha. Pamiętaj, aby do masy za każdym razem dodać dobrze ubite białka, które w idealny sposób spulchnią mieszankę. Zachowaj jednak szczególną ostrożność przy łączeniu składników, aby nie uszkodzić struktury ubitych białek.
Czas przejść do ciasta. Po pierwsze, musi mieć ono idealną konsystencję — nie może być zbyt gęste. Kolejna ważna kwestia to zwinięcie ciasta w ciasną roladę. Musisz się naprawdę do tego przyłożyć, aby nie popełnić błędu. Jeśli rolada będzie dobrze złożona, to ciepłe powietrze nie narobi szkód i nie sprawi, że w domowym wypieku pojawi się pusta przestrzeń.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednej, bardzo ważnej i szybkiej sztuczce, o której niestety niewiele osób pamięta. Otóż, zanim rolada trafi do piekarnika, warto ponakłuwać ją w kilku miejscach, tak jak robimy to przy pieczeniu kruchego ciasta. Do tego celu możesz wykorzystać zarówno zwykły widelec, jak i małą wykałaczkę.
Na koniec muszę wspomnieć również o samym procesie pieczenia. Otóż lepiej piec ciasto trochę dłużej i w niższej temperaturze, bo wtedy ma ono więcej czasu na równomierne upieczenie bez niepotrzebnych dziur.
I to wszystko na dzisiaj. Jak sam widzisz, wystarczy naprawdę niewiele, aby zabezpieczyć domowy wypiek przed niepożądanymi ubytkami.