Wcale nie kapusta i grzyby. Na święta robię pierogi z innym postnym farszem
Pierogi na święta muszą być, ale niekoniecznie w tradycyjnym wydaniu. Pomysłów na farsze nie zabraknie. Na pewno idealnie sprawdzą się strączki, a zwłaszcza czerwona soczewica. Nazywana jest "kulinarnym kameleonem" i bardzo łatwo ją doprawić i dostosować do swojego smaku.
Szukasz alternatywy dla tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami? Pierogi nadziewane aromatycznym farszem z soczewicy, podsmażanej cebulki, czosnku oraz ziół to doskonały wybór, także na święta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Soczewica znów jest na topie
Soczewica przez wiele lat była traktowana jako pożywienie dla ubogich. Cieszyła się popularnością głównie na wsiach, gdzie była wykorzystywana do przygotowywania pierogów. Teraz zyskuje na nowo uznanie dzięki swoim wartościom odżywczym. Wraca się też do regionalnych odmian pierogów z soczewicą. Przepisy na nie są przekazywane z pokolenia na pokolenie, wiele z nich znajduje się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa.
Wśród nich są pierogi z małej miejscowości Turów na Lubelszczyźnie. Sekretem ich smaku jest farsz, który składa się z gotowanej soczewicy, cebulki podsmażanej na smalcu i przypraw. Tak przyrządzone pierogi dawniej często przechowywano w piecykach kuchni kaflowych, aby były zawsze gotowe do podania.
Podobnie jest w podkarpackiej wiosce Bieliniec, gdzie soczewica była uprawiana już na początku XX wieku. Ziarna tego strączka były przetwarzane na różne sposoby, w tym jako nadzienie do pierogów.
To dobre źródło białka
Soczewica jest bogata w wartości odżywcze, a w szczególności w białko, które jest cenione przez wegetarian. Zawiera również żelazo, potas, fosfor i magnez, a także witaminy z grupy B, które wspomagają metabolizm, produkcję czerwonych krwinek oraz funkcjonowanie układu pokarmowego. Kwas foliowy znajdujący się w soczewicy jest niezbędny do produkcji serotoniny i noradrenaliny, które mają wpływ na nastrój i aktywność. Ziarna soczewicy mają niski indeks glikemiczny, co czyni je odpowiednimi dla osób z cukrzycą. Związki taninowe w nich zawarte wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Prosty przepis
Do przygotowania pierogów najczęściej używa się soczewicy czerwonej, która łatwo się rozgotowuje i dobrze przyswaja. Można również użyć soczewicy żółtej lub zielonej. By przygotować nadzienie, surową soczewicę należy przelać wodą i gotować do miękkości, cebulę podsmażyć, a następnie połączyć wszystko z przyprawami i jajkiem. Farsz zawijany jest w ciasto pierogowe, które po uformowaniu gotuje się we wrzącej wodzie. Pierogi najlepiej podawaj ze zrumienioną cebulką, skwarkami lub kwaśną śmietaną.