Większość desek do krojenia ma specjalne rowki. Mało kto wie, do czego służą
Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez deski do krojenia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na większości z nich znajdują się rowki? Nie umieszczono ich tam bez powodu. Poznaj nieznaną funkcję deski do krojenia.
09.04.2024 15:35
Deska do krojenia to kawałek drewna, szkła bądź plastiku, który umożliwia bezpieczne krojenie mięsa, warzyw czy owoców. Znajduje się w każdej kuchni. To jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Po użyciu natychmiast odstawiamy ją do mycia.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na większości drewnianych desek znajdują się rowki? Okazuje się, że producenci nie umieścili ich tam bez powodu. Pełnią one ważną funkcję, która ułatwi ci korzystanie z deski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukryta funkcja deski do krojenia
Deski do krojenia wykonane są z plastiku, szkła, impregnowanego drewna lub bambusa. Na grubych deskach często umieszczane są specjalne rowki. Wbrew pozorom, nie jest to element dekoracyjny, a praktyczne rozwiązanie, które ułatwi ci korzystanie z deski. O jaką funkcję chodzi? Już wyjaśniam.
Z pewnością nie raz kroiłeś soczyste owoce czy ogórki kiszone. Sok rozlewa się po desce, ściekając na blat. Wystarczy chwila, żeby w kuchni zrobił się bałagan. I tu pojawiają się wspomniane rowki. Działają niczym odpływ. Odprowadzają nadmiar soków na obrzeża deski, aby nic nie rozlało się na blat. Jak widać, konstrukcja zwykłej deski do krojenia jest bardzo przemyślana.
Jak dbać o deskę do krojenia?
Deski mają styczność z owocami, warzywami, chlebem, a także surowym mięsem. To źródło wielu groźnych bakterii, które wnikają głęboko w powierzchnię. Z tego powodu należy posiadać co najmniej dwie deski do krojenia. Jedna z nich powinna być przeznaczona do warzyw i owoców, zaś druga do mięsa.
Jak czyścić deskę do krojenia, by pozbyć się z niej bakterii? Użyj sody oczyszczonej. Ten niepozorny proszek wykazuje działanie dezynfekujące. Pozbędzie się też nieprzyjemnych zapachów. A jak wyczyścić deskę sodą oczyszczoną? Rozsyp grubą warstwę sody bezpośrednio na jej powierzchnię. Pozostaw na 15 minut, aby mogła dobrze zadziałać. Kwadrans później sparz deskę wrzącą wodą, aby pozbyć się z niej wszystkich zanieczyszczeń.
Sodę można zastąpić octem spirytusowym bądź kwaskiem cytrynowym. Stosuj ten patent za każdym razem, kiedy myjesz deskę, a zapobiegniesz rozprzestrzenieniu się bakterii.