Wiele osób myśli, że tych kuleczek się nie je. A to najzdrowszy owoc na świecie
Rokitnik, chociaż nieco zapomniany w Polsce, to krzew, który skrywa w sobie prawdziwe bogactwo. Jego małe, pomarańczowe owoce mają potężne właściwości zdrowotne. Warto bliżej poznać tę roślinę i odkryć, dlaczego jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie.
17.09.2023 07:24
Rokitnik to krzew potrafiący osiągnąć imponujące rozmiary, sięgając nawet pięciu metrów. Charakteryzuje go rozłożysty pokrój i charakterystyczne, małe, podłużne owoce, które są prawdziwą bombą witaminową. Wszystko to w pięknych pomarańczowych odcieniach, które przyciągają wzrok. Owoce te są początkowo kwaśne, ale nabierają słodkiego smaku po przymrozkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto jednak pamiętać, że rokitnik ma także ostre kolce, a w Polsce podlega częściowej ochronie. Oznacza to, że nie możemy zbierać dziko rosnących owoców, na przykład tych z Pienin i nad Bałtykiem. Dostępne na rynku owoce pochodzą z upraw.
Skarbnica substancji bioaktywnych
Już starożytni ludzie zdawali sobie sprawę z wartości rokitnika. Liśćmi tej rośliny karmiono konie, co świadczy o jej znaczeniu w owych czasach. Dziś wiemy, że rokitnik jest prawdziwą skarbnicą substancji bioaktywnych. Znajdziemy w nim aż 190 różnych związków, w tym witaminy, żelazo, wapń, potas i krzem. To także źródło 18 aminokwasów, 22 kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów.
Niezwykle interesujący jest fakt, że rokitnik zawiera trzykrotnie więcej witaminy C niż czarna porzeczka. Spożycie zaledwie 100 g owoców rokitnika pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Jednakże, trzeba pamiętać, że rokitnik ma wyraźnie kwaśny smak. Dlatego, tworząc z niego przetwory, warto dodać słodsze owoce, by nadć mu delikatności
Rokitnik w pielęgnacji i zdrowiu
Z kolei olejek z rokitnika to prawdziwy skarb dla skóry. Bogaty jest w składniki odżywcze, które nawilżają, odżywiają oraz redukują widoczność zmarszczek. Dodatkowo, działa jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. W medycynie ludowej wykorzystywano napar z liści i kory rokitnika, olej z pestek oraz surowe owoce.
Właściwości rokitnika znalazły zastosowanie w leczeniu przeziębień, bólu gardła, suchego kaszlu, reumatyzmu, oparzeń skóry, a także chorób układu pokarmowego i nadciśnienia tętniczego. W kuchni możemy przyrządzać z niego soki, przetwory, nalewki czy pyszne konfitury. Te produkty dostarczą nam zdrowia i energii.