Wymaga trochę pracy, ale zimą zjesz ją z przyjemnością. Przepis na sałatką z buraków mam od cioci
Buraki to popularne warzywo, którego wciąż nie doceniamy. Można go jeść na wiele sposobów. Najczęściej podawane są jako dodatek do obiadu, ale są też dobrym składnikiem sałatek, past czy deserów. Gdy masz trochę więcej czasu, przygotuj z nich pyszną sałatkę na zimę. Ten przepis zdradziła mi moja ciocia. Co mi się najbardziej w nim podoba? Buraczki nie wymagają pasteryzowania!
26.07.2024 15:31
Choć gotowe sałatki z buraczków są w każdym sklepie, to jednak te domowe nie mają sobie równych. Warto zrobić choćby kilka słoików na specjalne okazje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najzdrowsze na świecie
Buraki wymagają "obróbki", bo trzeba je ugotować, a potem zetrzeć. Jednak za to wszystko odwdzięczają się wspaniałym smakiem i wartościami odżywczymi. Zawierają witaminę C i z grupy B. Są również bogate w żelazo, magnez, potas i mangan. Buraki dostarczają błonnika, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawierają również azotany, przekształcane w tlenek azotu, co może obniżyć ciśnienie krwi, oraz betainę, wspomagającą wątrobę. Flawonoidy w burakach z kolei wspierają zdrowie serca. Dlatego dietetycy zalecają, by te warzywa były w naszej diecie przez cały rok. Uchodzą za jedne z najzdrowszych na świecie. Zimą możemy sięgać także po buraczki w słoiczkach.
Nie tylko do sosu
Sałatkę z buraczków z dodatkiem papryki i cebuli od lat przygotowuje moja ciocia. To świetny dodatek do dań mięsnych, zwłaszcza gulaszy. Można ją także zjeść jako dodatek do kanapek. Idealnie smakuje na przykład z hummusem czy serem.
Sałatka z buraczków na zimę
Składniki:
- 3 kg buraków,
- 1 kg papryki czerwonej,
- 1 kg cebuli,
- ziele angielskie i liście laurowe do smaku.
Marynata:
- 1 szklanka cukru,
- 1 szklanka octu 10 proc.,
- 1 szklanka oleju,
- 2 łyżki soli.
Sposób przygotowania:
- Buraczki umyj i ugotuj ze skórką. Wtedy zachowają najwięcej wartości.
- Cebulę i paprykę obierz. Paprykę pozbaw gniazd nasiennych. Warzywa dość drobno pokrój. Posól i odstaw je na 2 godziny.
- Wystygnięte buraki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Z podanych składników przygotuj zalewę. Zagotuj ją i dodaj listki laurowe i ziele angielskie do smaku.
- Przełóż do niej cebulę i paprykę, gotuj około 5 minut.
- Następnie dodaj starte buraki. Gotuj kolejne 5 minut.
- Gorącą sałatkę wkładaj do słoiczków (wcześniej umytych i wyparzonych). Odwracaj je do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia. Sałatkę przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.