Bałkańska pita z Lipian zachwyca smakiem od pierwszego kęsa. Każdy powinien jej spróbować
Genialne połączenie szybkiego ciasta z soczystymi jabłkami to prawdziwy strzał w 10. Koniecznie sprawdź, jak taki rarytas robi się na Dolnym Śląsku.
30.05.2024 09:30
Na przestrzeni wieków każde państwo w większym lub mniejszym stopniu ulegało wpływom innych kultur i tradycji. Nie inaczej było też w przypadku rodowitej kuchni, w której z czasem zaczęły pojawiać się inspiracje z różnych zakątków świata.
Takie kombinacje można odnaleźć również w kuchniach regionalnych naszego kraju. Świetnym przykładem jest tutaj bałkańska pita z Lipian, która pojawiła się na naszych ziemiach po II wojnie światowej. Od tego czasu przepis tak mocno zakorzenił się w lokalnej społeczności, że do dziś przekazywany jest z pokolenia na pokolenia. Co więcej, w 2017 roku został on wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii "Gotowe dania i potrawy w województwie dolnośląskim. Skoro szkic historyczny mamy już za sobą, warto wspomnieć, czym w ogóle jest opisywana pita. Otóż jest to genialna mieszanka szybkiego i prostego ciasta z pysznymi dodatkami. Mogą być to zarówno słodkie, jak i wytrawne akcenty. Tym razem postawiłam na pierwszą opcję i regionalny wypiek przygotowałam z jabłkami oraz cynamonem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niesamowita bałkańska pita z Lipian na stałe zadomowi się w twoim menu. Po prostu nie ma innej opcji
Składniki:
Ciasto:
- 250 g mąki pszennej,
- 1,5 łyżeczki oleju roślinnego,
- 1 łyżeczka soli,
- 1/2 szklanki ciepłej wody.
Nadzienie:
- 3 jabłka,
- 2 łyżeczki cynamonu mielonego,
- olej roślinny do posmarowania.
Dodatki:
- cukier puder pod posypania.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania szybkiego ciasta. Aby je zrobić, łączę ze sobą: przesianą mąkę, sól, olej rośliny oraz szklankę ciepłej wody. Dobrze wyrobione ciasto przykrywam folią spożywczą i odstawiam następnie na 20 minut.
Krok 2. Gotowe ciasto rozwałkowuję na duży i cienki placek w kształcie prostokąta.
Krok 3. Następnie układam na blacie kuchennym blachę do pieczenia spodem do góry i posypują ją mąką. Po chwili na wierzchu takiej konstrukcji układam delikatnie wcześniej rozwałkowane ciasto, po czym dodatkowo rozciągam je na wszystkie boki.
Wierzch ciasta polewam olejem. Dodatkowo rozprowadzam go po całej powierzchni ciasta przy pomocy dłoni.
Krok 4. Bezpośrednio nad ciastem ścieram na tarce jabłka. Wcześniej oczywiście je obieram. Nie zapominam również o przesianym cynamonie.
Krok 5. Na koniec należy zacząć składać do środka górną i dolną część prostokąta na kilka razy. To samo robię w przypadku krótszych boków. Ciasto przygotowane w ten sposób trafia następnie do rozgrzanego piekarnika na 20 minut. Urządzenie w tym czasie ma pracować w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Krok 6. Po wyjęciu pity z piekarnika dekoruję ją cukrem pudrem. I to wszystko, smacznego!