Ewa Wachowicz radzi, jakich owoców unikać. Są naszpikowane chemią
Jesienią i zimą dostęp do świeżych owoców jest ograniczony. Z tego powodu wiele osób sięga po produkty z importu, które często są naszpikowane chemią. Ewa Wachowicz radzi, jakich owoców unikać o tej porze roku, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
10.11.2023 | aktual.: 03.01.2024 18:47
Czy uważasz, że owoce i warzywa powinno się spożywać głównie w cieplejszych porach roku? To dość popularny mit. Okazuje się, że jesień i zima również obfitują w wartościowe produkty spożywcze. Kluczem jest jednak wiedza na temat tych, które w tej porze roku warto wybierać, gdzie ich szukać i jakie korzyści niosą dla zdrowia. Ewa Wachowicz, znana z pasji do zdrowego gotowania, podziela swoją perspektywę na temat zimowych owoców i warzyw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ewa Wachowicz ostrzega: Te owoce zimą są "naszpikowane chemią"
Wielu z nas uważa, że zima to idealny czas na spożywanie rodzimych owoców, takich jak gruszki, śliwki czy czereśnie. Niestety, jak ostrzega Ewa Wachowicz, te owoce są często importowane z innych krajów i poddawane obróbce chemicznej, aby wydłużyć ich trwałość.
Cytrusy i egzotyczne owoce to lepsze rozwiązanie
W okresie zimowym zdecydowanie lepiej sięgać po owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty. Są one bogate w witaminę C, która wzmacnia odporność. Warto również spróbować egzotycznych owoców, takich jak pomelo czy kaki. Są one smaczne i pełne wartości odżywczych.
Warzywa z długą datą ważności
Istnieją warzywa, które nawet w sezonie zimowym możemy spokojnie przechowywać. Zwłaszcza warzywa korzeniowe, takie jak marchew, buraki ćwikłowe czy seler, są godne uwagi. Marchewka bogata w karoten — nie tylko wpływa korzystnie na zdrowie, ale także wzmacnia wzrok. Burak, z kolei, jest skarbnicą składników mineralnych, takich jak żelazo czy magnez, mających pozytywny wpływ na organizm. Seler, bardzo niskokaloryczny, jest świetnym zamiennikiem soli. Napar z nasion selera ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi i układ nerwowy. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie tych warzyw, a jednym z nich jest prosty przepis na surówkę z selera.
Przepis na surówkę z selera
Ewa Wachowicz poleca również przepis na surówkę z selera, która jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa.
Składniki:
- 1 duży seler,
- 1 jabłko winne,
- 2 łyżki suszonej żurawiny,
- sok z cytryny,
- sól,
- 2 łyżki śmietany.
Sposób przygotowania:
- Sposób przygotowania jest bardzo prosty. Musimy zetrzeć selera na tarce, dodać sok z cytryny, posolić i wymieszać.
- Następnie trzemy jabłko i dodajemy do selera. Kolejnym krokiem jest dodanie namoczonej i odsączonej żurawiny oraz śmietany. Na sam koniec dokładnie mieszamy i nasza surówka jest gotowa!
- Surówka z selera jest bogata w witaminy i minerały. Zawiera między innymi witaminę C, potas, wapń i magnez. Jest również niskokaloryczna, dlatego jest idealna dla osób dbających o linię.
Zobacz także