Już nigdy nie wylejesz wody po gotowaniu jajek. Zobacz, co z nią zrobić
Woda po ugotowaniu jajek trafia do zlewu, a skorupki do śmietnika. Traktujemy je niczym niepotrzebny odpad, a szkoda, bowiem można wykorzystać je na kilka różnych sposobów.
06.03.2024 08:16
Jajka to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeść do najmniej 10 jajek w ciągu tygodnia. Większość z nas przekracza tę liczbę.
Wykorzystane jajka, a dokładniej, skorupki zwykle trafiają do kosza. To błąd, bowiem skorupki to źródło cennych substancji odżywczych, podobnie jak woda po ugotowaniu jajek. Jak wykorzystać je w domu? Wyjaśniamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jajka — źródło cennych aminokwasów
Jajka to niedoceniony produkt spożywczy. Nie chodzi już tylko o smak, ale o wartości odżywcze. Jajka kurze to jedyne produkty, które zawierają wszystkie substancje odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jajkach nie ma jedynie witaminy C, jednak zapotrzebowanie na ten składnik można zastąpić większością warzyw czy owoców cytrusowych.
Jajka to symbol odradzającego się życia. To stwierdzenie ma pokrycie w świecie religijnym (zmartwychwstanie), ale i w świecie nauki. W białku jajka znajdują się wszystkie aminokwasy egzogenne. Z tego powodu białko jajka zostało uznane za jedyne białko wzorcowe. Co istotne, proteiny znajdują się nie tylko w białku jajka, ale w żółtku. Już jedno całe jajko spełnia 25 proc. dziennego zapotrzebowania.
Nie wylewaj wody po jajkach do zlewu. To zródło cennych substancji
Zbliżają się święta wielkanocne. Nie od dziś wiadomo, że jajka to nieodłączny element Wielkanocy. Za niespełna cztery tygodnie ugotujemy dziesiątki jaj. Tym razem nie wylewaj wody po jajkach. Wykorzystaj ją do podlania roślin doniczkowych. W wodzie po jajkach znajduje się wapń, cynk, żelazo, miedź, fluor, mangan, chrom oraz fosfor. To substancje, które są potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu. Ten prosty i ekologiczny nawóz można wykorzystać do podlania roślin doniczkowych oraz ogrodowych.
W podobny sposób można wykorzystać skorupki. To źródło wapnia, pierwiastka, który przyspiesza wzrost roślin. Skorupki należy osuszyć i skruszyć na drobny pył, a następnie zmieszać je z ziemią. Po kilku dniach skorupki zaczną stopniowo uwalniać swoje substancje odżywcze. Jakie rośliny skorzystają na tym patencie? Pomidor, kapusta, cukinia, a także paprotka i lawenda.