Każdy dobry grzybiarz to wie. Dzięki temu zawsze wychodzi z lasu z pełnym koszem
25.08.2024 07:32, aktual.: 25.08.2024 08:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Popadało, trzeba wybrać się na grzyby! Żeby wyprawa do lasu była udana, trzeba obserwować pogodę. Podpowiadamy, w jakich warunkach atmosferycznych grzyby rosną najszybciej i co jeszcze ma na to wpływ.
"Rosną jak grzyby po deszczu" każdy z nas zna to powiedzenie. Jednak tempo wzrostu grzybów zależy nie tylko od opadów. Ma na to wpływ także rodzaj gleby, temperatura oraz wilgotność powietrza. Uważa się, że optymalne warunki do rozwoju grzybni, są wtedy, gdy spada co najmniej 10-15 litrów wody na metr kwadratowy, czyli wystarcza jeden do dwóch dni intensywnych opadów deszczu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla grzybni bardzo ważne jest podłoże
Grzyby najlepiej rosną na glebie żyznej i wilgotnej. Gleby próchnicze, często pokryte mchem i ściółką w lasach liściastych i mieszanych, dobrze zatrzymują wodę i chronią grzybnię przed wysychaniem. To są idealne warunki dla rozwoju grzybni. W lasach iglastych często spotyka się gleby gliniaste, które mogą zatrzymywać zbyt dużo wody, co przy ograniczonym dostępie powietrza do grzybni, hamuje jej wzrost. Natomiast gleby piaszczyste, typowe dla suchych borów sosnowych, szybko tracą wodę. Dlatego grzyby rosną tam zdecydowanie wolniej.
Kiedy najlepiej wybrać się na grzyby?
Sezon na grzybobranie właśnie się rozpoczął i potrwa do wczesnej jesieni. Najlepszy czas na zbiory to wrzesień i październik. Wysypu grzybów można się spodziewać, gdy temperatura przez kilka kolejnych dni utrzymuje się w granicach 15-25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 80-90 proc. Grzyby rosną najintensywniej w nocy i wczesnym rankiem.
Każdy gatunek grzyba rośnie we własnym tempie
Najszybciej po deszczu rosną maślaki lub koźlarze, zdarza się, że wystarcza im jeden dzień. Kurki rozwijają się od 2 do 5 dni, podgrzybki pojawiają się po ok. 6 dniach. Najwięcej czasu potrzebują nasze ulubione borowiki, nazywane prawdziwkami, bo pojawiają się dopiero po upływie tygodnia, a czasami potrzebują jeszcze więcej czasu. Podgrzybki natomiast potrzebują około sześciu dni na pełny wzrost. Gąski zielonki, które można znaleźć od października do grudnia, rosną w cyklach około trzech dni, co oznacza, że po deszczu warto regularnie sprawdzać ich miejsca występowania.
Kiedy wybrać się do lasu?
Każdy grzybiarz wie, że trzeba obserwować prognozy pogody, jeśli chce się wrócić z lasu z pełnym koszem. Dobry moment na grzybobranie to, gdy najpierw pada deszcz, a potem jest ciepło. Wtedy grzybnia ma czas na rozwój w wilgotnej glebie, a ciepłe temperatury przyspieszają wzrost grzybów. Grzybom sprzyjają ciepłe noce. Kiedy można spodziewać się największego wysypu? Gdy przez dwa do trzech dni pada umiarkowany deszcz, a potem temperatura nie spada poniżej 15 stopni C. Do lasu wybierz się dwa dni po deszczu i wtedy wrócisz z pełnym koszem.