Kiedy kończy się sezon na grzyby? Większość osób wskazuje błędną datę
Największy wysyp grzybów mamy już za sobą, ale to wcale nie znaczy, że nie można wrócić z lasu z pełnym koszyczkiem. Październik to zdecydowanie najbardziej "grzybowy" miesiąc, ale niektóre ich gatunki można znaleźć nawet do początków grudnia. Wszystko zależy od pogody.
04.11.2024 08:04
Wiele osób myśli, że sezon na grzyby kończy się wraz z końcem października. Nie do końca tak jest. Wiele gatunków grzybów można zbierać także w listopadzie, ale wszystko tu zależy od pogody. W tym miesiącu już też nie pojawiają się wszystkie grzyby. Jednak jeszcze wczoraj wróciłam z lasu z małym koszyczkiem podgrzybków, ale już z myślą, że to mogło być jedno z ostatnich grzybobrań w tym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wysypu już nie będzie
Październik dostarczył miłośnikom grzybów wiele radości. Opady deszczu i ciepłe dni sprawiły, że lasy obfitowały w podgrzybki, prawdziwki i kurki. Grzybiarze z całej Polski chętnie dzielili się swoimi zbiorami. Jednak zbliżający się listopad niesie ze sobą niepewność co do dalszych zbiorów.
Żeby tylko nie było przymrozków
Zmiany pogodowe, takie jak nagłe spadki temperatur czy pierwsze przymrozki, mogą wpłynąć na zakończenie sezonu grzybowego. Jak twierdzą leśnicy z Nadleśnictwa Baligród, "to już chyba zmierzch wysypu borowików". Chociaż wciąż można znaleźć podgrzybki i inne gatunki, prognozy na listopad nie są optymistyczne. Przymrozki mogą utrudnić dalsze zbiory.
Grzybobranie dla uważnych
Grzybobranie w listopadzie jest możliwe, jeśli sprzyjają warunki pogodowe. Grzyby najlepiej rozwijają się w wilgotnym środowisku, a częste deszcze mogą stworzyć idealne warunki do ich wzrostu. Ważna jest także temperatura – dopóki utrzymuje się powyżej zera, niektóre gatunki mogą rosnąć. Jednak teraz grzyby mogą być trudniejsze do zauważenia ze względu na opadające liście.
Grzyby, które można zbierać w listopadzie
Rydze. To jedne z najbardziej cenionych grzybów w polskiej kuchni, szczególnie smażone na maśle lub marynowane. Najczęściej rosną w lasach sosnowych.
Uszaki bzowe. Grzyb ten, znany również jako "ucho Judasza", to nietypowy przedstawiciel grzybów, można go spotkać także w chłodniejszych miesiącach. Uszaki najczęściej rosną na starych pniach. Są wykorzystywane głównie do dań kuchni azjatyckiej.
Opieńki. Są jednym z najpopularniejszych grzybów późnojesiennych, które rosną nawet do pierwszych mrozów. Można je spotkać w dużych grupach na pniakach i korzeniach drzew, często w pobliżu lasów mieszanych. Zbiera się je głównie od września do listopada, a często można je spotkać nawet w grudniu, jeśli warunki pogodowe sprzyjają.
Gąski. Występują głównie w lasach iglastych oraz liściastych. Zazwyczaj rosną pod świerkami i sosnami. Prawie zawsze gromadnie, a można je spotkać nawet do grudnia.