Upadła legendarna, niemal stuletnia piekarnia. Powód zamknięcia wyciska łzy z oczu

Najstarsza łódzka piekarnia przegrała walkę z inflacją, co za strata. Działała jeszcze przed II W.Ś. - Pyszności; Foto: Canva.com

W sierpniu inflacja w Polsce wyniosła już ponad 16%. Ceny energii, czy produktów żywnościowych rosną w zatrważającym tempie. W konsekwencji wiele rodzinnych przedsiębiorstw upada. Jednym z nich jest łódzka piekarnia, która działała od wielu lat. Niestety przegrała walkę z inflacją. Poniżej zdradzamy więcej szczegółów.

Najstarsza łódzka piekarnia

Chleb – Pyszności; Foto: Pixabay.com

Wroński to najstarsza łódzka piekarnia. Okazuje się, że działała jeszcze przed II wojną światową. Piekarnia obecnie prowadzona była przez Stanisława Wrońskiego i jego żonę Izabelę Wrońską. Według Gazety Wyborczej niedawno właściciele postanowili zamknąć biznes. Głównym powodem okazała się szalejąca inflacja.

Popadliśmy w coraz trudniejszą sytuację, aż zrozumieliśmy, że musimy skończyć, bo inaczej pójdziemy z torbami i zamieszkamy pod gruszą – powiedziała dziennikowi Izabella Wrońska.

Poza tym kobieta zaznaczyła również, że była przygotowana na tę decyzję już wcześniej. Właściciele chcieli przekazać piekarnię innym członkom rodziny. Niestety nikt nie był tym zainteresowany.

Wiadomo było, że kiedyś trzeba będzie tę trudną decyzję podjąć. Dzieci, wnuki, krewni nie byli zainteresowani kontynuowaniem działalności, proponowaliśmy też pracownikom, by to przejęli jako spółdzielnię, ale też nie chcieli, czemu się nie dziwię – podkreśliła kobieta w rozmowie z dziennikiem

Wysokie ceny produktów

W wyniku szalejącej inflacji, właściciele piekarni byli zmuszeni do podniesienia cen produktów. Niestety klienci nie byli z tego powodu zadowoleni. Stanisław Wroński zaznaczył, że niekiedy pojawiały się o to pretensję. Poza tym klienci często porównywali ceny produktów z różnych miejsc i wybierali te tańsze.

Poza tym właściciele zaznaczyli również, że prawie 50 – 60% obrotu przeznaczali na pensje 30 pracowników. W konsekwencji małżeństwo postanowiło zamknąć najstarszą łódzką piekarnię.

Piekarnia „Wroński” to niejedyne miejsce, które przegrało walkę z inflacją. Niestety obecnie jesteśmy świadkami wyjątkowo ciężkich czasów dla wielu rodzinnych przedsiębiorstw. Wysokie ceny surowców, energii, czy transportu uniemożliwiają dalsze prowadzenie biznesu. W konsekwencji wiele naszych ulubionych firm przestaje działać.

piekarnia

Piekarnia – Pyszności; Foto: Canva.com

 

Jeśli masz ochotę upiec własne pieczywo – zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować sprawdzony domowy chleb krok po kroku. 

 


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×