PrzepisBoże NarodzeniePotrawy świąteczne, które możesz wcześniej przygotować. Sprawdź, jak je później przechowywać

Potrawy świąteczne, które możesz wcześniej przygotować. Sprawdź, jak je później przechowywać

Potrawy świąteczne, które możesz wcześniej przygotować.
Potrawy świąteczne, które możesz wcześniej przygotować.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.12.2023 09:37, aktualizacja: 01.12.2023 12:22

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia mogą zacząć się już kilka tygodni wcześniej. Wiele z dań ugotowanych na tydzień lub dwa przed świętami można zamrozić i z powodzeniem przechowywać. Dzięki temu w dzień Wigilii będziemy mieli więcej czasu, aby skupić się na tym, co naprawdę ważne.

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości i spotkań rodzinnych, ale również wyzwanie kulinarno-organizacyjne. Oto sprawdzony przewodnik po potrawach świątecznych, które możesz przygotować z wyprzedzeniem i przechować, zachowując ich świeżość. Zobacz, jak zorganizować swoje gotowanie, by w dniu Wigilii cieszyć się smakiem tradycji bez zbędnego pośpiechu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierogi i uszka przygotuj wcześniej

Przechowywanie surowych pierogów: Pierogi z kapustą i grzybami oraz domowe uszka do barszczu to klasyka świątecznego stołu. Aby ułatwić sobie pracę, warto zacząć przygotowania kilka dni wcześniej. Surowe pierogi świetnie nadają się do mrożenia. Po przygotowaniu, wystarczy je ułożyć na tacach lub w pojemnikach, unikając ich stykania się, i zamrozić. To gwarancja świeżości w dniu Wigilii.

Podgotowane pierogi: Innym pomysłem jest obgotowanie pierogów przed mrożeniem. To szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z nadzieniem wilgotnym, jak np. owoce. Po krótkim wrzuceniu do wrzącej wody, pierogi należy dobrze osuszyć, unikając ich sklejenia. Następnie pakujemy je do woreczków i wkładamy do zamrażarki.

Gotowane pierogi: Jeśli pierogi są już ugotowane, również istnieje sposób na ich przechowanie. Po ugotowaniu, ostudzeniu i osuszeniu, warto je podzielić na porcje, umieścić w woreczkach i zamrozić. Po rozmrożeniu są gotowe do podania lub krótkiego podgrzania.

Zupa grzybowa i barszcz czerwony - czy można je mrozić?

Mrożenie zup: Barszcz czerwony i zupa grzybowa to drugi filar polskiego wigilijnego menu. Bez względu na to, czy wybierasz mrożenie czy pasteryzację, zupy można przygotować z wyprzedzeniem. Mrożenie to prosta sprawa – wystarczy przelać zupę do pojemników plastikowych, zostawiając miejsce na rozszerzanie się płynu podczas zamrażania. Następnie, po rozmrożeniu, wystarczy podgrzać i podać.

Pasteryzacja zup: Pasteryzacja to alternatywa dla mrożenia. Warto przygotować słoiki, wypełnić je zupą i poddać procesowi pasteryzacji. Odpowiednio przechowywane słoiki stanowią wygodne źródło smaku wigilijnego długo po świętach.

Karp na świątecznym stole - świeży czy mrożony?

Karp to nieodłączny element wielu polskich wigilijnych stołów. Wybierając karpia, zastanów się, czy lepiej go przygotować świeżego czy zamrozić. Karp w galarecie zalecamy przyrządzać na dzień przed świętami, by zachować świeżość i smak ryby.

Karp smażony: W przypadku karpia smażonego, jeśli mamy zamiar go przechowywać kilka dni przed podaniem, warto rozważyć zamrożenie. Po odpowiednim oczyszczeniu ryby, możemy ją zamrozić, by zachować świeżość do samego momentu przygotowywania.

Pierniki - aromat świąt na dłużej

Pierniki to nieodłączny element świątecznych wypieków. Warto zadbać o ich świeżość. Wybierając miękkie odmiany pierników, możemy przechowywać je w ozdobnych puszkach, szklanych słoikach lub pojemnikach. To nie tylko piękna dekoracja, ale także gwarancja, że pierniki zachowają swoją konsystencję.

Przygotowanie potraw wigilijnych wcześniej to sprytne rozwiązanie, które pozwala skupić się na magii świąt, zamiast na pośpiechu w kuchni. Odpowiednie przechowywanie dań to klucz do utrzymania ich świeżości i smaku. Ciesz się tradycyjnymi smakami świąt, oszczędzając jednocześnie czas i energię. Gotowanie z wyprzedzeniem to recepta na spokojne i pyszne święta!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także