System kaucyjny w Polsce. W końcu padła konkretna data wprowadzenia

W końcu się doczekaliśmy. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował nas ostatnio o systemie kaucyjnym w Polsce. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj więcej szczegółów.

Bezparagonowy system kaucyjny

W ubiegły czwartek Jacek Ozdoba wyjawił szczegóły na temat bezparagonowego systemy kaucyjnego w Polsce. Według wiceministra klimatu system ten będzie wprowadzany stopniowo. Poza tym dowiedzieliśmy się, że zacznie on obowiązywać najwcześniej w 2023 roku.

Należy również wspomnieć, że na początku 2022 roku rząd opublikował pierwszy projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego w Polsce. Kolejny pojawi się już w czerwcu.

Jakich opakowań będzie dotyczył system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce

pixabay.com

System kaucyjny w Polsce będzie dotyczył między innymi puszek aluminiowych o pojemności do 1 l oraz butelek szklanych do 3 l. Oprócz tego okazuje się, że system będzie obejmował także butelki szklane o pojemności do 1,5 l.

„Dodatkowe do systemu zostaną włączone szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l. Zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska tzw. małpkami” – skomentował wiceminister klimatu

Ile będzie wynosić kaucja?

Rząd nie określił jeszcze wysokości kaucji. Wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba podkreślił, że system kaucyjny ma głównie na celu ochronić środowisko naturalne przed górą śmieci.

„System kaucyjny tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach. Projektowane przepisy pozostawiają jednak dużą swobodę przedsiębiorcom w tym zakresie, określając jednak warunki, które taki system powinien spełniać” – powiedział Jacek Ozdoba.

System kaucyjny w Polsce – krok w dobrą stronę

System kaucyjny w Polsce

Plastic Smart Cities

Wprowadzanie systemu kaucyjnego w Polsce to krok w dobrą stronę. W związku z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym powinniśmy zacząć dbać o środowisko. Poprzez zmniejszenie ilości śmieci, przyczyniamy się do lepszej przyszłości dla nas samych i naszych bliskich.

Kolejną zaletą wprowadzenia systemu kaucyjnego jest to, że dzięki niemu zmienimy nasze nawyki. Oznacza to, że zaczniemy przykładać większą wagę do segregacji odpadów. W konsekwencji takie zachowanie zwiększy naszą świadomość na temat ochrony przyrody. Nikt z nas nie chce żyć otoczony górą śmieci.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to bardzo dobra wiadomość, na którą długo czekaliśmy. Będziemy obserwować dalsze kroki w tej sprawie i informować was na bieżąco.


Komentarze

Komentarze do tego artykułu zostały wyłączone

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×