Zamiast podawać śledzie w oleju czy śmietanie, mielę je z warzywami. Tak powstaje genialny pasztet
Wiem, że zwolenników tradycyjnego śledzika z olejem nie brakuje, jednak wiele osób – podobnie jak ja – szuka innych pomysłów na podanie tych filetów w Wigilię. Nie warto rezygnować, bo wbrew pozorom, jeśli pochodzi z dobrego źródła, jest o wiele zdrowszy od innych popularnych gatunków morskich. Śledzie w pasztecie zyskują lekkość. Doskonale komponują się z marynowaną cebulą lub konfiturą z żurawiny.
17.12.2024 14:58
Pasztet ze śledzi jest pyszny i bardzo praktyczny. Sprawdzi się nie tylko jako przekąska wigilijna. Z powodzeniem możesz go podać także w pierwszy i drugi dzień świąt. Do tradycyjnej jarzynowej jak znalazł, a i z marynowanymi grzybkami smakuje wyśmienicie. Jeśli zostanie po świętach, możesz go zamrozić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd tradycja przygotowywania pasztetów na święta?
W Polsce pieczenie pasztetów ma korzenie w zwyczajach szlacheckich. Po udanym polowaniu serwowano dania z dziczyzny, a mniej reprezentacyjne partie mięsa przerabiano na pasztet. Przez wiele lat była to potrawa symbolizująca obfitość i bogactwo. Z czasem tradycja rozprzestrzeniła się na wszystkie warstwy społecznej.
W XVII i XVIII wieku we Francji zaczęto modyfikować przepis na pasztet, dodając więcej warzyw, a także ryby. Przepis na pasztet ze śledzi ma więcej wspólnego z francuską terriną niż z pasztetem staropolskim. Po upieczeniu ma zwartą strukturę – bardziej do pokrojenia nożem niż do rozsmarowania na pajdzie chleba.
Jakie wybrać filety na pasztet ze śledzi?
Do potrawy sprawdzą się popularne śledzie z solanki. Przy zakupie zwróć uwagę na świeżość ryby, zwłaszcza gdy decydujesz się na zakup prosto z beczki. Płaty powinny być jędrne, mięso białe, bez widocznego śluzu. Zapach śledzi, choć zawsze jest charakterystyczny, nie powinien być intensywny.
Solone śledzie wyjmij z zalewy i zalej zimną wodą. Dodaj do nich 2 ćwiartki cebuli i 2 liście laurowe, aby stały się bardziej delikatne. Odłóż do lodówki nawet na całą noc. Śledzie możesz moczyć też w mleku lub maślance.
Przepis na pasztet ze śledzi
Do pasztetu możesz dodać grzyby leśne i żurawinę. W przypadku suszonych grzybów, namocz je w ciepłej wodzie przez minimum 1 godzinę. Wodę po kapeluszach możesz wykorzystać do zupy grzybowej lub sosu.
Składniki:
- 400 g odmoczonych śledzi,
- 350 g ugotowanych ziemniaków,
- 25 g namoczonych borowików,
- 1 cebula,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 2 łyżki śmietany 18 proc.,
- 3 jajka,
- pół łyżeczki cukru,
- 2 łyżki bułki tartej,
- 1 łyżka kaszy manny,
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej,
- sól, pieprz do smaku.
Wykonanie:
- Cebulę obierz z łupin i pokrój w drobną kostkę.
- Zeszklij na patelni z jedną łyżką oleju.
- Odmoczone i odsączone śledzie, ziemniaki i namoczone grzyby zmiel w maszynce do mielenia mięsa.
- Wymieszaj z pozostałymi składnikami.
- Dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Masę na pasztet ze śledzi przełóż do prostokątnych foremek.
- Piecz przez 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.