PrzepisBoże NarodzenieZrób na święta kultową przekąskę z PRL. Rodzina będzie miała w oczach łzy wzruszenia

Zrób na święta kultową przekąskę z PRL. Rodzina będzie miała w oczach łzy wzruszenia

Mimo że nazwa może sugerować związek z Japonią, znana potrawa "śledź po japońsku" nie ma wiele wspólnego z kuchnią Kraju Kwitnącej Wiśni. Niemniej jednak, jest to danie, które z pewnością przypadnie do gustu zarówno miłośnikom azjatyckich smaków, jak i tych, którzy cenią tradycyjne, polskie specjały. Śledź po japońsku to jedna z najbardziej popularnych potraw z okresu PRL-u. Jak przygotować to danie?

Śledzie po japońsku to kultowy przysmak z czasów PRL
Śledzie po japońsku to kultowy przysmak z czasów PRL
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Teresa Kasprzycka

28.11.2023 21:02

Otto von Bismarck, kanclerz Rzeszy, twórca idei zjednoczonych Niemiec i wielki miłośnik ryb, kiedyś powiedział: "Gdyby śledzi nie było tak dużo i nie były takie tanie, byłyby uważane za rarytas większy niż kawior czy homary". Ta ryba od wieków stanowiła podstawę wyżywienia mieszkańców Skandynawii, Holandii czy Wysp Brytyjskich.

Śledzie były cenione również w Polsce. W czasach PRL-u, kiedy kraj zmagał się z permanentnym niedoborem żywności, solone filety śledziowe były stosunkowo łatwo dostępne. Nic więc dziwnego, że stały się podstawą wielu popularnych potraw. Jedną z nich, która zyskała status kultowej, jest właśnie śledź po japońsku.

Śledź po japońsku - kulinarna podróż w czasie

Dlaczego nazywamy to danie śledziem po japońsku? To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedna z teorii sugeruje, że nazwa nawiązuje do wyglądu przekąski, która przypomina dania pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Inna wersja mówi, że nazwa potrawy pochodzi z czasów wojny rosyjsko-japońskiej z lat 1904-1905. Polacy, którzy wspierali armię walczącą z ówczesnym zaborcą, nazwali potrawę na jej cześć śledzikiem po japońsku.

Największą popularność przysmak zdobył jednak w latach 70. i 80. XX wieku. Można go było znaleźć w menu większości lokali gastronomicznych, zarówno tych najtańszych barów, jak i ekskluzywnych restauracji. Śledzia po japońsku podawano także na domowych imprezach oraz podczas świątecznych spotkań z rodziną. Dziś potrawa ta jest nieco zapomniana, ale warto przypomnieć sobie stare receptury, gdyż przekąska ta jest smaczna i łatwa do przygotowania.

Śledzie i ich zdrowotne właściwości

Śledź to ryba, która dostarcza wielu wartościowych składników odżywczych. Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawierającego niemal wszystkie niezbędne aminokwasy i to w proporcjach, jakie najbardziej odpowiadają zapotrzebowaniu człowieka. Jest również bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Już 50 g mięsa śledzia zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na te cenne związki, których pozytywny wpływ na zdrowie potwierdziły liczne badania naukowe.

Śledź dostarcza również dużej ilości selenu, który odgrywa istotną rolę w procesach detoksykacyjnych organizmu, chroniąc przed szkodliwym działaniem metali ciężkich, często obecnych w naszym jedzeniu. Mięso tej ryby jest również bogate potasu, fosfor czy jodu oraz liczne witaminy, zwłaszcza D3, B6 i B12.

Jak przygotować śledzia po japońsku?

Przygotowanie śledzia po japońsku jest bardzo proste. Potrzebujemy 4-5 filetów, które opłukujemy w zimnej wodzie, a następnie moczymy w wodzie lub mleku przez 2-3 godziny (jeśli są bardzo słone, możemy zostawić je w zalewie przez całą noc). Ważnym składnikiem potrawy jest cebula. Niektórzy po prostu drobną ją siekają, jednak ciekawy, łagodniejszy efekt osiągniemy również po posypaniu cukrem (łyżeczka), polaniu octem (2 łyżki), wymieszaniu i odstawieniu na kwadrans.

W potrawie nie może zabraknąć jajek ugotowanych na twardo (4), które kroimy na połówki. Cebulę, pokrojonego w kostkę ogórka kiszonego oraz groszek konserwowy (3 łyżki) mieszamy z majonezem (4 łyżki) i 18-procentową śmietaną (2 łyżki), po czym rozkładamy na półmisku. Na tej masie układamy połówki jajek i owijamy je plasterkami śledzia, oczywiście wcześniej osączonego na ręczniku papierowym. Na każdym jajku umieszczamy kleks z majonezu, posypujemy posiekanym koperkiem. Gotowe!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
śledźprlprzepis
Wybrane dla Ciebie