Biorę marchewkę i parmezan, i robię najmodniejszą przekąskę tego lata. Wszyscy się zajadają
Pyszne i chrupiące, a przy tym dostarczające cennych składników odżywczych – czy potrzeba lepszej rekomendacji? Paluszki marchewkowo-parmezanowe są smaczną przekąską, którą przygotujemy szybko i bez większych problemów. Jak się do tego zabrać?
31.08.2023 | aktual.: 31.08.2023 11:40
Marchewka dotarła do Polski prawdopodobnie w średniowieczu i szybko zyskała dużą popularność, choć ówczesne warzywo nie przypominało kolorem współczesnego – miało zazwyczaj barwę żółtą lub czerwoną. Pomarańczową odmianę wyhodowano dopiero w XVII wieku w Holandii i to ona stała się jednym z najchętniej uprawianych i spożywanych jarzyn w naszej części Europy.
Do dziś się to nie zmieniło, o czym świadczy niedawne badanie przeprowadzone w ramach trzeciej edycji kampanii "Warzywa i owoce – na szczęście!". Wśród ulubionych produktów wskazanych przez ankietowanych Polaków bezkonkurencyjne okazały się wprawdzie pomidory (57 proc. wskazań), ale blisko 38 proc. wybrało właśnie marchewkę, wyprzedzoną tylko przez ogórka (48 proc.) i ziemniaka (40 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marchewka jest lubiana, ale często brakuje nam pomysłu na jej wykorzystanie. Zazwyczaj staje się po prostu składnikiem zupy; ewentualnie kroimy ją w kostkę i gotujemy lub surową ścieramy, podając jako dodatek do obiadu.
A przecież może być wykorzystana na wiele innych smakowitych sposobów, choćby chrupiących paluszków z parmezanową skorupką, pysznej przekąski, ale również dodatku do grillowanych mięs, owoców morza czy dań z makaronem lub ryżem. Jak je przyrządzić?
Marchewka i parmezan – wartości odżywcze
Marchewka powinna gościć w naszym jadłospisie jak najczęściej, nieprzypadkowo bowiem uznawano ją niegdyś za roślinę leczniczą.
Pomarańczowa barwa korzenia jest efektem wysokiego stężenia karotenoidów, czyli cennych dla naszego zdrowia substancji barwnikowych, m.in. beta-karotenu, luteiny czy zeaksantyny, odgrywających istotną rolę w utrzymaniu sprawności procesów widzenia, chroniących przed kurzą ślepotą (zaburzeniami widzenia w ciemności), zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej (powszechne schorzenie które, utrudnia wykonywanie codziennych czynności: czytania, pisania, rozpoznawania twarzy czy znaków drogowych) oraz filtrujących szkodliwe dla wzroku "światło niebieskie". Karotenoidy pomagają też zapobiegać chorobom układu krążenia, nowotworom płuc i sprzyjają prawidłowemu rozwojowi płodu.
Marchewka jest bogatym źródłem witaminy C, wzmacniającej system odpornościowy i chroniącej organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za przyspieszanie procesów starzenia. W pomarańczowym korzeniu kryje się solidna dawka witamin z grupy B, zwłaszcza: tiaminy (B1), ryboflawiny (B2) oraz choliny (B4). Warzywo dostarcza sporo potasu, żelaza, wapnia, miedzi i fosforu, a także flawonoidów – związków wykazujących właściwości antyoksydacyjne i chroniących układ krążenia.
Dużo walorów posiada też parmezan, twardy, długo dojrzewający ser podpuszczkowy, wytwarzany z surowego mleka krów pasionych jedynie trawą i sianem w północnowłoskim regionie Emilia-Romania. Oprócz wybitnego smaku posiada cenne właściwości odżywcze – dostarcza wartościowego i łatwo przyswajalnego białka, a dzięki długiemu okresowi leżakowania jest skarbnicą cennych tripeptydów, które m.in. skutecznie obniżają ciśnienie.
Paluszki marchewkowo-parmezanowe. Jak zrobić?
Do przygotowania paluszków potrzebujemy sześć sporych marchewek, najlepiej podobnej długości, co pomoże w podzieleniu ich na równe kawałki. Obieramy je, kroimy wzdłuż na połówki, które następnie też przecinamy na takiej samej wielkości kawałki.
W dużej misce przygotowujemy marynatę – dodajemy oliwę z oliwek (2 łyżki), przeciśnięty przez praskę czosnek (2-3 ząbki), wędzoną paprykę w proszku (2 łyżeczki), kminek (łyżeczka), płatki chili (pół łyżeczki), sól oraz drobno posiekaną natkę pietruszki (niewielka garść). Mieszamy, po czym wkładamy marchewki, które powinny pokryć się w całości miksturą.
Na dno naczynia żaroodpornego sypiemy drobno starty parmezan, układamy ciasno marchewki i posypujemy je resztą parmezanu. Pieczemy 20-25 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 st. Celsjusza, wyjmujemy od razu po zakończeniu tego procesu, by ser nie zastygł i nie przywarł do naczynia.
Paluszki możemy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, jednak nie dłużej niż cztery dni. Po kilkuminutowym podgrzaniu w piekarniku lub frytownicy znów będą smaczne i chrupiące.