NewsyCo można jeść w Wielki Piątek? Propozycje dań, po których nie będziesz mieć wyrzutów sumienia

Co można jeść w Wielki Piątek? Propozycje dań, po których nie będziesz mieć wyrzutów sumienia

Co jeść w Wielki Piątek? Jest wiele opcji - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Co jeść w Wielki Piątek? Jest wiele opcji - Pyszności; Fot. Adobe Stock
06.04.2023 22:11, aktualizacja: 07.04.2023 01:00

Co jeść w Wielki Piątek? Kto powinien zachować post ścisły, a kto tylko post jakościowy? W Kościele katolickim w Wielki Piątek wierzących obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, zaleca się także, by nie spożywać alkoholu i nie jeść słodyczy. Mimo tego jest wiele innych produktów, z których można wyczarować smaczne postne dania. Sprawdźcie nasze propozycje dań.

Post ścisły w Kościele katolickim obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku: w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Natomiast post jakościowy, oznaczający wyłącznie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, wierzący powinni zachować we wszystkie piątki całego roku. Co warte podkreślenia, z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia). Wyjątek ten nie dotyczy jednak postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?

Wielki Piątek przypada w 2023 roku 7 kwietnia. W Kościele katolickim to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Katolików obowiązuje wówczas post ścisły, który jest połączeniem postu jakościowego z postem ilościowym. Oznacza to, że wierni powinni zarówno zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak i ograniczyć liczbę spożywanych posiłków. Nie powinno się jeść również wywarów z mięsa, a także podrobów, natomiast można spożywać produkty odzwierzęce - jaja, nabiał, a nawet tłuszcz zwierzęcy.

Zgodnie z chrześcijańską tradycją dozwolone jest spożywanie ryb. W Wielki Piątek osoby, które ukończyły 14 lat są zobowiązane do powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, zaś te, które ukończyły 18 lat, również do zachowania postu ścisłego. Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14. i po 60. roku życia. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Co jeść w Wielki Piątek? Jest wiele opcji - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Co jeść w Wielki Piątek? Jest wiele opcji - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Co jeść w Wielki Piątek? Propozycje dań

W Wielki Piątek można więc jeść pieczywo, sery, masło, ryby oraz jaja. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju owoce i warzywa oraz przyprawy. Z takich produktów można wyczarować dania, które - mimo że postne - będą naprawdę świetnie smakować. Gdyby brakowało wam inspiracji, polecamy sprawdzić naszą listę postnych potraw, które można zjeść w Wielki Piątek bez wyrzutów sumienia:

Zobacz także, jak zrobić drożdżowy koszyk wielkanocny z chleba. Idealny na święconkę:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także