PoradyDieta, która pomaga pozbyć się stanów zapalnych. Sięgnij po te produkty

Dieta, która pomaga pozbyć się stanów zapalnych. Sięgnij po te produkty

dieta przeciwzapalna - Pyszności; foto: Canva
dieta przeciwzapalna - Pyszności; foto: Canva
12.03.2023 21:12

Przejście na dietę przeciwzapalną powinno być standardową reakcją dla każdego, kogo dotknął przewlekły stan zapalny. Jej elementy nie są specjalnie wymyślne, a składniki, które podczas choroby potrafią zdziałać cuda, kupisz w większości sklepów. Na czym polega dieta przeciwzapalna?

Świadomość żywieniowa Polaków rośnie z każdym rokiem, a wraz z nią przybywa nowych, prozdrowotnych diet. Wiemy już, jak za pomocą odpowiednich produktów radzić sobie z celiakią albo chronicznym uczuciem zmęczenia. Okazuje się, że również przeciągające się albo nawracające stany zapalne można zwalczać bardzo prostymi i łatwo dostępnymi produktami.

dieta przeciwzapalna - Pyszności; foto: Canva
dieta przeciwzapalna - Pyszności; foto: Canva

Czy stan zapalny w ogóle trzeba zwalczać?

Podstawowe pytanie brzmi, czy zbytnio nie demonizujemy stanu zapalnego. Jest on, bądź co bądź, naturalną reakcją organizmu na zagrożenie, mechanizmem obronnym, którego celem jest zwalczenie choroby. Dlaczego w takim razie co druga reklama w telewizji czy radiu dotyczy środków przeciwzapalnych?

Kiedy nasze organizmy reagują stanem zapalnym, zwykle ma to dla nas dobre skutki. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku przewlekłych stanów zapalnych. Te mogą powodować groźne powikłania, od cukrzycy, przez Alzheimera, aż po nowotwór. To dlatego w sytuacjach przewlekłych stanów zapalnych warto włączyć do diety kilka niezawodnych produktów.

Dieta przeciwzapalna w praktyce

Większość składników o działaniu przeciwzapalnym kupisz w każdym sklepie. Pamiętaj jednak, że dieta przeciwzapalna to tylko jeden z elementów, jakie powinieneś wdrożyć podczas takich dolegliwości. Nie zastąpi ona wizyty u lekarza i profesjonalnej konsultacji.

Kurkuma

dieta przeciwzapalna - Pyszności; foto: Canva
dieta przeciwzapalna - Pyszności; foto: Canva

Zawarty w kurkumie organiczny związek chemiczny zwany kurkuminą wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wyjątkowo dobrze przeciwdziała stanom zapalnym wywołanym przez choroby spowodowane otyłością. Ponadto zwalcza wolne rodniki i pozytywnie oddziałuje na pracę serca.

Ryby

Cała dieta przeciwzapalna polega na dostarczaniu organizmowi antyoksydantów i kwasów tłuszczowych omega-3. Nie ma na to lepszego sposobu niż zdrowe, tłuste ryby. Pamiętaj, by unikać tych z dalekich hodowli (na przykład pangi), bo mogą mieć one odwrotne działanie.

Owoce, warzywa, orzechy i nasiona

Chociaż powinny być elementem każdego jadłospisu, to w diecie przeciwzapalnej odgrywają szczególnie ważną rolę. Zawarte w nich przeciwutleniacze, polifenole, flawonoidy i sulforafan są niezawodne podczas walki z przewlekłymi stanami zapalnymi. W przypadku orzechów warto zadbać o odpowiedni balans tłuszczów omega-3 i omega-6, który jest niezbędny do osiągnięcia pożądanych efektów.

Matcha i inne wywary

Zielona herbata doskonale wpływa na stany zapalne stawów i zawiera dużo pożytecznych polifenoli. W tym miejscu nie można nie zaznaczyć doskonałego działania szałwii, rumianku i korzeniu prawoślazu, które również mają właściwości przeciwzapalne.

Rzuć też okiem na ten przepis z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także