PrzepisDania główneWęgierski fast food. Placek, którym zajada się pół Europy

Węgierski fast food. Placek, którym zajada się pół Europy

Langosz to popularne węgierskie danie uliczne - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Langosz to popularne węgierskie danie uliczne - Pyszności; Fot. Adobe Stock
27.05.2023 17:45

Langosz (lángos) jest specjałem charakterystycznym dla kuchni węgierskiej. To bardzo prosta potrawa, której bazę stanowi głęboko smażone ciasto chlebowe. Najczęściej smak dopełniają kwaśna śmietana i czosnek. Tę prostą przekąskę możesz zrobić w domu. Zobacz przepis na węgierski langosz.

Nazwa potrawy pochodzi od láng, węgierskiego słowa oznaczającego płomień. Langosz, ze względu na to, że jest smażony na głębokim tłuszczu, nie należy do lekkich przekąsek, ale każdy, kto choć raz skosztował tego rarytasu, potwierdzi, że zdecydowanie jest wart grzechu. Ciepłe, chrupiące i lekko słone ciasto jest typowym daniem ulicznym Węgier, gdzie cieszy się popularnością przez cały rok. Ze względu na to, że jest to dość przystępne i proste jedzenie, jest często sprzedawane na dworcach autobusowych, targach i lokalnych rynkach.

Węgierskie langosze. Proste danie uliczne, które podbija podniebienia

Langosz to rodzaj chlebka tradycyjnie wykonanego z wody lub mleka, mąki, drożdży i soli. Dodanie do ciasta kwaśnej śmietany lub purée ziemniaczanego jest opcjonalne, ale bardzo zalecane. W tym drugim przypadku specjał nazywa się langoszem ziemniaczanym (po węgiersku krumplis lángos ). Ciasto formuje się w płaskie placki o średnicy kilku, kilkunastu centymetrów i smaży na głębokim oleju na złoty kolor. Danie jest przyjemnie chrupiące na zewnątrz i puszyste w środku. Charakteryzuje się słonym smakiem.

Placki podaje się z różnymi składnikami, w zależności od indywidualnych upodobań. Najpopularniejsze dodatki to czosnek bądź masło czosnkowe, starty ser, kwaśna śmietana i różne rodzaje mięs, takie jak szynka, boczek czy kiełbasa. Niektóre warianty mogą również zawierać posiekaną cebulę, pomidory lub zioła. Istnieją również wersje na słodko z cukrem pudrem, dżemem czy twarogiem.

Langosz- Pyszności/ Canva
Langosz- Pyszności/ Canva

Langosz często jest serwowany jako słona przekąska lub posiłek, zwłaszcza na jarmarkach, targach i straganach węgierskich. Mimo że pochodzi z Węgier, zdobył popularność również w innych częściach świata. Placki te są równie popularne na Słowacji czy w Czechach oraz Austrii. Langosz czasami nazywany jest węgierskim chlebem smażonym lub węgierską pizzą.

Szybki przepis na domowy langosz

Składniki na 6 porcji:

  • 500 g mąki
  • 200 ml zimnej wody
  • 30 g świeżych drożdży
  • 30 ml oleju
  • 1 łyżeczka cukru
  • olej do smażenia
  • ok. 100 ml letniej wody
  • 6 gramów soli

Przygotowanie:

  1. Zimną wodę podgrzej. Kiedy będzie letnia, dodaj do niej cukier i drożdże. Odstaw zaczyn w ciepłe miejsce na około 10-15 minut.
  2. Do dużej miski przesiej mąkę i zrób w niej nieduży otwór, a następnie dodaj sól, mieszankę drożdży i olej.
  3. Mieszaj całość, dodając stopniowo letnią wodę, aż powstanie miękkie ciasto. Uformuj je w kulę, przełóż do miski, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę aż podwoi objętość.
  4. Na podsypany mąką blat wyłóż wyrośnięte ciasto. Podziel je na sześć części i uformuj z nich małe bochenki.
  5. Rozciągnij bochenki rękami, uważając, aby pozostały okrągłe, z krawędziami grubszymi niż środek. Pozostaw ciasto przykryte ściereczką kuchenną na 20 minut.
  6. Rozgrzej olej na patelni z grubym dnem na średnim ogniu tak, by osiągnął pożądaną temperaturę, ale nie przegrzał się i nie przekroczył punktu dymienia. Właściwa temperatura to około 175 st. C.
  7. Langosze smaż z obu stron na złoty kolor. Gotowe placki ułóż na ręcznikach papierowych do odsączenia i podawaj z ulubionymi dodatkami.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także