Wiele osób wyrzuca od razu do kosza. Ewa Wachowicz gotuje na nich pyszny rosół
Myślisz, że o gotowaniu rosołu wiesz już dosłownie wszystko? Koniecznie sprawdź, co do domowej zupy dodaje sama Ewa Wachowicz. W życiu bym na to nie wpadła!
11.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 02:05
Domowy rosół to podstawa polskiej kuchni. W wielu domach gości wręcz w każdą niedzielę. Ja sama jestem ogromną miłośniczką tej zupy i robię ją zgodnie z przepisem mojej mamy, która z kolei wzoruje się na recepturze babci Klementyny.
Ciekawym pomysłem na smaczny rosół podzieliła się również Ewa Wachowicz. Kiedy dowiedziałam się, co gwiazda dodaje do zupy, początkowo zaniemówiłam z wrażenia. Praktycznie każdy z nas jej tajny dodatek traktuję jako odpadek, który od razu trafia do kosza na śmieci. Jak się jednak okazuje, to bardzo duży błąd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gwiazda i jej patent na pyszny rosół
Ewa Wachowicz to prawdziwe guru w kulinarnym świecie. Na przestrzeni lat podzieliła się ze swoimi fanami całą masą genialnych przepisów. Prowadzi zarówno programy kulinarne, jak i wydaje książki.
Kiedy więc natrafiłam na jej stronie ewawachowicz.pl na ciekawą i nietypową recepturę na rosół, od razu musiałam poznać dokładną instrukcję. Wychodzę z założenia, że na naukę i poznawanie nowych smaków w kuchni nigdy nie jest za późno. Co więcej, kiedy dowiedziałam się, że gwiazda do swojego rosołu na bazie warzyw dodaje obierki z ziemniaków, początkowo myślałam, że to jakiś błąd lub coś źle przeczytałam.
Jednak to żadna pomyłka. Obierki z ziemniaków upieczone w piekarniku mogą pełnić bardzo ważną rolę w rosole. Dodają mu nie tylko niesamowitych walorów smakowych, ale i wpływają korzystnie również na jego aromat. Co więcej, takie wykorzystanie obierków świetnie wpisuje się w filozofię zero waste, pod którą podpisuję się obiema rękami!
Przepis na rosół z obierkami ziemniaczanymi Ewy Wachowicz
Składniki:
Rosół:
- 1,5 l wody,
- 2 marchewki,
- 1 cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 kawałek selera,
- 1 natka pietruszki,
- obierki z 6 ziemniaków,
- 1 łyżka domowej mieszanki przypraw,
- 1 gałązka lubczyku,
- oliwa,
- przyprawy: sól i pieprz.
Zobacz także
Sposób przygotowania:
- Zgodnie z instrukcją Ewą Wachowicz najpierw przygotuj obierki z ziemniaków. Umieść je na blaszce z piekarnika i delikatnie polej oliwą z oliwek. Nie zapomnij również o doprawieniu składników solą i pieprzem.
- Przygotowane w ten sposób obierki piecz przez 30 minut w rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza piekarniku.
- W międzyczasie przygotuj zupę. Aby to zrobić, najpierw obierz i podziel na mniejsze kawałki warzywa. Następnie zalej je wodą i zacznij gotować. Do garnka wrzuć również natkę pietruszki, domową mieszankę przypraw oraz czosnek.
- Po ok. 60 minutach gotowania, kiedy warzywa zrobią się miękkie, rosół należy przecedzić i doprawić do smaku według osobistych upodobań.
- Do rosołu na koniec mają trafić upieczone obierki z ziemniaków oraz gałązka lubczyku. Zupę z dodatkami należy gotować jeszcze ok. 20 minut, po czym ponownie przecedzić.
- Oczywiście Ewa Wachowicz podkreśla, że warzywny bulion można przygotować również z mięsnym dodatkiem. I jako świetne rozwiązane podaje w tym przypadku skrzydełka z kurczaka.
- Znawczyni sztuki kulinarnej poleca podawać gotowy rosół z ulubionymi kluskami lub knedelkami na bazie wątroby wieprzowej, jak i drobiowej.