Z tymi dodatkami karp nie będzie nudny. Goście będą wyrywać sobie półmisek z rąk
Wigilijna kolacja jest jedną z najbardziej wyjątkowych chwil w ciągu roku. Nic zatem dziwnego, że każda gospodyni chce, aby była najdoskonalsza i najpyszniejsza. Zaproponuj gościom te dodatki do ryby. Z pewnością podbiją ich serca (i żołądki).
Jednym z głównych przysmaków wigilijnych jest ryba przygotowywana na wiele sposobów. Karp smażony, pieczony, ryba po grecku, śledzie. Jednak do ryb, zwłaszcza tych smażonych i pieczonych, chciałoby się podać dodatki, a czasami nie można się zdecydować, co mogłoby to być. Spróbujemy zatem pomóc - sprawdź poniżej, jakie dodatki do wigilijnej ryby mogą znaleźć się również w twoim menu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziemniaczane dodatki na stole wigilijnym
Ziemniaki w mundurkach
Najprostszym dodatkiem są ziemniaki gotowane lub pieczone w mundurkach. Wystarczy wybrać nieduże ziemniaki o nieuszkodzonej skórce. Następnie dokładnie je wyszorować pod bieżącą wodą i ugotować lub upiec do miękkości. Podaje się je gorące i bez obierania, gdyż każdy robi to samodzielnie.
Puree ziemniaczane
Delikatne i kremowe puree ma wielu amatorów. Ugotowane w osolonej wodzie ziemniaki, jeszcze gorące, należy ubić dokładnie z masłem i słodką śmietanką. Następnie energicznie wymieszać łyżką, aż do uzyskania bardzo delikatnej konsystencji. Dodatkowo można przyprawić je odrobiną gałki muszkatołowej, drobno posiekanym szczypiorkiem lub natką pietruszki.
Pieczone ziemniaki
Niezbyt duże ziemniaki ugotuj w mundurkach. Następnie przekrój każdy z nich na pół, a każdą połówkę natnij lekko na krzyż. W powstałe zagłębienie wlej kilka kropel oliwy lub włóż wiórek masła. Do tego odrobinę posiekanego czosnku, świeżego rozmarynu lub tymianku, a także szczyptę grubo mielonego pieprzu. Ziemniaki zapiekaj w mocno nagrzanym piekarniku do zrumienienia.
Sałatka ziemniaczana
Najprostsza sałatka ziemniaczana to pyszny zamiennik dla klasycznych gotowanych ziemniaków. I, co istotne, możesz zrobić ją dzień wcześniej i przechować w lodówce. Ugotowane i wystudzone ziemniaki pokrój w mniejszą lub większą kostkę, jak lubisz. Dodaj majonez, nieco naturalnego jogurtu, sól, pieprz i wymieszaj. To jest baza, którą możesz finalnie doprawić świeżymi ziołami (szczypior, pietruszka, rozmaryn), prażoną cebulką, piklami (marynowane ogórki, grzybki), przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
Najprostsza ziemniaczana zapiekanka
Ziemniaki obierz i pokrój w bardzo cienkie plasterki. Formę do zapiekania natłuść i układaj w niej warstwami plastry ziemniaków w taki sposób, aby jeden zachodził na drugi. Każdą warstwę posmaruj stopionym masłem i przypraw solą, pieprzem oraz odrobiną gałki muszkatołowej. Zapiekaj w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza do zrumienienia.
A jeśli nie ziemniaki, to co podać jako dodatek do ryb?
Nie każdy jest fanem ziemniaków na wigilijnym stole. Co w takim razie przygotować dla tych, którzy ich nie lubią? Tutaj z pomocą przyjdzie pieczywo, które tylko na pierwszy rzut oka jest banalne i nudne. Już dobrej jakości chleb z rzemieślniczej piekarni lub własnoręcznie upieczony, może być prawdziwą gwiazdą wśród dodatków.
Drożdżowy chleb pszenny odrywany
Składniki:
- 220 g mąki pszennej tortowej,
- 150 ml lekko ciepłego mleka,
- 4 g suchych drożdży,
- 1 łyżeczka drobnej soli,
- 1 łyżeczka cukru,
- ok. 70 g stopionego i ostudzonego masła.
Sposób wykonania:
- Mąkę przesiej do miski, dodaj cukier, suche drożdże i wymieszaj. Wlej mleko, dodaj sól i połowę masła - wyrób jednolite ciasto.
- Uformuj kulę, przełóż do miski i przykryj czystą ściereczką. Ciasto odstaw w ciepłe miejsce i pozwól mu podwoić objętość.
- Wyrośnięte ciasto przełóż na blat i podziel na 8 części. Z każdej części uformuj kulkę i układaj ją w formie keksówce wyłożonej papierem do pieczenia. Formę ponownie przykryj i pozostaw ciasto w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte posmaruj resztą stopionego masła i piecz w temperaturze 180 stopni przez około 45-50 minut. Ciasto powinno z wierzchu zrumienić się delikatnie.
- Wystudź na kratce, ale możesz je podawać jeszcze lekko ciepłe.
Domowe kajzerki - nie tylko dla najmłodszych
Niewielkie pszenne bułeczki z nacięciami na wierzchu, bardzo puszyste i pachnące. Na takie bułeczki skuszą się na pewno nie tylko najmłodsi.
Składniki:
- 350 g mąki pszennej tortowej,
- 20 g cukru,
- 60 g mąki ziemniaczanej,
- 1 jajko,
- 230 ml lekko ciepłego mleka,
- 30 g świeżych drożdży,
- 50 g masła,
- 1 i ½ łyżeczki drobnej soli.
Sposób wykonania:
- Przygotuj zaczyn: drożdże przełóż do miseczki i rozetrzyj je z cukrem, aż się rozpuszczą. Wlej połowę mleka, dodaj 2 łyżki mąki, wymieszaj i poczekaj aż zacznie rosnąć.
- Pozostałą mąkę i mąkę ziemniaczaną przesiej przez sito do miski.
- Jajko roztrzep dokładnie, a masło roztop i przestudź.
- Do mąki i mąki ziemniaczanej wlej gotowy zaczyn, dodaj roztrzepane jajko i sól. Zagnieć ciasto do połączenia składników i dopiero wtedy wlej stopione masło. Wyrób gładkie ciasto, uformuj z niego kulę i przełóż do miski. Przykryj czystą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia.
- Kiedy podwoi swoją objętość przełóż je na blat i podziel na 10 części. Z każdego kawałka uformuj wałek, a następnie zawiąż go na podwójny supełek, to znaczy przełóż dwa razy końcówkę w taki sposób, aby powstała pętelka. Końcówkę zawiń pod spód.
- Wszystkie uformowane kajzerki przykryj ściereczką i pozwól im w ciepłym miejscu podwoić objętość.
- Piecz w temperaturze 200 stopni przez około 20 minut.
Ryż duszony z dodatkiem masła
Wydawałoby się, że ryż jest zbyt banalny, aby podawać go na wigilijny stół. Jednak można go przygotować w taki sposób, że z banalnością nie będzie miał nic wspólnego.
Składniki:
- 1 szklanka ryżu (250 ml),
- 1 średnia cebula,
- ½ ostrej papryczki,
- mały pęczek natki pietruszki,
- 3 łyżki oleju,
- 50 g masła,
- sól według smaku,
- około 700 ml przegotowanej, gorącej wody.
Sposób wykonania:
- Ryż dokładnie wypłucz na sicie i odsącz.
- Cebule obierz i posiekaj w drobną kostkę. Papryczkę oczyść z pesteczek i również drobno posiekaj.
- Rozgrzej głębszą patelnię lub garnek z grubym dnem. Wlej olej i dodaj cebulę oraz papryczkę, podsmaż krótko. Wsyp opłukany i odsączony ryż. Mieszając, podsmażaj wszystko razem na średnim ogniu do momentu, kiedy ziarenka ryżu zaczną się szklić.
- Zdejmij z ognia i wlej ⅓ wody - wymieszaj i ponownie postaw na ogniu, zmniejszając go nieco.
- Kiedy ryż wchłonie płyn, dolewaj go partiami, aż do całkowitej miękkości ryżu.
- Na koniec, po zdjęciu z ognia, dodaj masło i przypraw solą. Przed podaniem wymieszaj z posiekaną natką pietruszki.