PoradyPamiętaj o tych trzech zasadach, a sernik na zimno uda się na pewno

Pamiętaj o tych trzech zasadach, a sernik na zimno uda się na pewno

Sernik na zimno to jeden z ulubionych letnich deserów.
Sernik na zimno to jeden z ulubionych letnich deserów.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.06.2024 16:48, aktual.: 01.06.2024 17:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sernik w wersji bez pieczenia jest mocno sezonowy. Najlepiej smakuje w ciepłe dni, a zwłaszcza z truskawkami, malinami czy jagodami, na które czekamy cały rok. Wydawałoby się, ze nie jest go trudno przygotować, ale lepiej pamiętać o kilku zasadach. Wtedy będzie mógł pretendować do miana króla letnich deserów.

Letnie miesiące obfitują we wspaniałe desery. To przed wszystkim lody i sorbety. Jednak sernik na zimno trzyma się mocno i wciąż bardzo często przygotowujemy go na rodzinne uroczystości czy spotkania ze znajomymi. Może nawet zastąpić tort. Wielu fanów ma sernik na zimno z truskawkami, na który właśnie jest sezon. Jednak owoce to nie wszystko. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu sernika na zimno.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealna masa do sernika na zimno

W przypadku każdego sernika nie ma ważniejszego składnika niż twaróg. Klasyczne przepisy bazują na twarogu trzykrotnie mielonym, to dzięki niemu deser jest kremowy. Podobnie jak w przypadku klasycznego sernika można też użyć sera z wiaderka, co bardzo przyspieszy przygotowania.

Deser będzie miał cięższą konsystencję, gdy zdecydujemy się na dodatek serka kanapkowego. Z kolej delikatności i słodkiego posmaku doda mu włoski klasyk, czyli mascarpone. Lekkie desery powstają też z serków homogenizowanych czy z dużą ilością jogurtu greckiego. Często w przepisach spotyka się też dodatek bitej śmietany, takie serniki są bardziej puszyste. Dobór głównego składnika czyli twarogu i opcjonalnie dodatków do niego ma największy wpływ na smak sernika na zimno.

Triki z żelatyną

Jeśli chcesz, aby sernik na zimno miał odpowiednią konsystencję, potrzebna jest żelatyna. I to dodana w odpowiedniej ilości. Gdy jest jej za mało deser nie trzyma formy, a za duża ilość zbytnio go usztywnia. Dlatego w tym zakresie warto trzymać się dobrych przepisów. Z reguły na sernik na zimno z 500 g serka śmietankowego oraz 200 ml śmietany kremówki czy innego dodatku wystarczy 10-12 g żelatyny. Czy łatwiejsza w użyciu jest ta w proszku czy w płatkach to już kwestia indywidualna. Ważne, by trzymać się instrukcji na opakowaniu podczas jej przygotowywania. Dodajemy ją stopniowo. Gdy masa powstaje z sera i na przykład śmietany, to trzeba dołożyć ją do obu. Można też połączyć masę serową z galaretkami. Ten sposób sprawdza się szczególnie w przypadku sernika na serkach homogenizowanych czy twarogu z wiaderka.

Co na spodzie sernika na zimno?

Spód sernika najszybciej powstaje z biszkoptów. Jest też delikatny i nie ma dużego wpływu na smak deseru. Popularny sposób to też połączenie drobno pokruszonych herbatników (np. zbożowych lub czekoladowych) z rozpuszczonym masłem. Z masą twarogową dobrze komponuje się także zblendowane chrupkie pieczywo z dodatkiem kremu czekoladowego lub masła orzechowego. Można też zblendować słone precle, płatki kukurydziane czy orzechy. Tutaj jest sporo możliwości. Sernik bez spodu? Taka opcja też się sprawdza.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
sernik na zimnosernikdeser