PrzepisDietaTe produkty omijaj szerokim łukiem, jeśli cierpisz na migreny. Tylko nasilą ból

Te produkty omijaj szerokim łukiem, jeśli cierpisz na migreny. Tylko nasilą ból

Każdy, kto doświadczył migreny wie, jak bardzo utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Choć nie zawsze da się jej całkowicie uniknąć, to stosując odpowiedni sposób odżywiania, można zmniejszyć jej częstotliwość i nasilenie. Jak wygląda dieta w profilaktyce migreny?

Dieta odpowiednia dla migrenowców
Dieta odpowiednia dla migrenowców
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ivan

Migrena jest niezwykle często występującą dolegliwością o podłożu neurologicznym. Szacuje się, że dotyka ponad 10 proc. ludności na całym świecie, głównie osoby w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat. Statystyki wskazują, że mniej więcej 3 razy częściej pojawia się ona u kobiet niż u mężczyzn.

Ze względu na to, że migrena dotyczy tak dużej grupy ludzi, a jego negatywny wpływ ma istotne znaczenie na codzienne funkcjonowanie, Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy (International Headache Society) wpisało to schorzenie na listę chorób niekorzystnie oddziałujących na życie. Co więcej, znalazło się w pierwszej dwudziestce zaraz obok otyłości i nadwagi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sernik creme brulee. Obłędnie kremowy i puszysty

Migrena składa się z kilku faz, z czego każda może mieć inny czas trwania. Sam ból głowy również może dokuczać od 4 do nawet 72 godzin. Może pojawić się raz lub nawet kilka razy w miesiącu. Niektórzy skarżą się też na nudności i wymioty podczas migreny, a także zawroty głowy, nadwrażliwość na dźwięk i światło, zaburzenia widzenia i trudności z koncentracją.

Czynniki wywołujące migrenę

Skala problemu jest poważna, dlatego naukowcy od wielu lat prowadzą badania dotyczące przyczyn migreny i szukają sposobów radzenia sobie z uciążliwym bólem głowy. Czynników, które mogą wywoływać ból głowy jest mnóstwo.

Najczęściej powodem jest silne zmęczenie, stres, napięcie umysłowe, pogoda, palenie papierosów, brak snu (lub niekiedy zbyt duża ilość snu), zaburzenia w gospodarce hormonalnej, emocje, intensywne zapachy, przebywanie w hałasie, oglądanie telewizji przez długi czas lub długie siedzenie przed ekranem komputera, leki, jasne światło oraz styl życia. Naukowcy nie mają wątpliwości, że zdrowy styl życia przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Dodatkowo ogromne znaczenie ma w przypadku migren odpowiednia dieta.

Jak żywność wpływa na migrenę?

Już ponad 200 lat temu pojawiła się teoria na temat wpływu żywności na nasilenie bólu głowy. Długoletnie badania tylko potwierdzają tę zależność – to, co jemy oddziałuje na nasze samopoczucie i występowanie migreny. Jakie pokarmy warto eliminować z diety, by zminimalizować dolegliwości tego typu?

Wysoko przetworzona żywność

Wysoko przetworzona żywność ma całą masę różnorodnych substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na organizm, w tym również nasilać objawy migreny. Zawiera nie tylko konserwanty i przeciwutleniacze, ale jest również źródłem tłuszczów trans, sztucznych barwników, aromatów spożywczych i siarczanów. Im krótszy skład danej potrawy, tym lepiej dla migrenowców.

Glutaminian sodu

Glutaminian sodu to kolejny składnik, który również niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Ten związek chemiczny, ulepszający smak i zapach, znajduje się w takich produktach jak: kostki rosołowe, gotowe zupy i sosy, słone przekąski, dania w puszkach. Powoduje zwiększenie przepływu krwi do mózgu, to zaś z kolei wywołuje ból głowy.

Aspartam

Kolejnym składnikiem, którego warto unikać w codziennej diecie jest aspartam. Aspartam to słodzik znajdujący się w wielu artykułach spożywczych, np. w produktach mlecznych, kolorowych napojach gazowanych, gumach do życia i słodyczach o obniżonej kaloryczności.

Sery dojrzewające

W serach dojrzewających takich jak sery pleśniowe, parmezan lub cheddar zawarta jest tyramina, której spożywanie odradza się osobom zmagającym się z migrenami. Ten aminokwas pełniący rolę neuroprzekaźnika nasila ból głowy. Lepiej, zamiast nich, sięgnąć po świeże sery, tj. brie czy mozzarella.

Czekolada i słodycze z czekoladą

Na liście odradzanych produktów w przypadku bólu głowy znajduje się także czekolada. Najprawdopodobniej jest to związane z fenyloetyloaminą. Ten związek chemiczny może nasilać bóle głowy, tak samo jak teobromina, której z kolei źródłem jest kakao.

Kawa i napoje gazowane

Ważne jest również to, co pijemy — pacjentom z migreną odradza się picie kawy, czarnej herbaty i napojów gazowanych. Rekomenduje się w zamian za to picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.

Najlepsza dieta na migrenę

Menu dla migrenowców powinno bazować na świeżych owocach i warzywach, roślinach strączkowych oraz różnorodnych nasionach w tym szczególnie tzw. oleistych (charakteryzujących się wysoką zawartością tłuszczu — jak np. siemię lniane). Poza tym ważną rolę odgrywa naturalna i nieprzetworzona żywność, która ma krótki termin przydatności do spożycia.

Złagodzić uciążliwe objawy pomoże też spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Zaleca się jedzenie chudego mięsa, produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów (kwasów omega-3), np. olejów roślinnych i orzechów.

W diecie antymigrenowej radzi się, by ograniczać spożycie cukrów prostych, nie tylko czekolady, ale również wszelkich innych produktów, które je zawierają.

Higiena jedzenia

Środek przeciwbólowy powinien być ostatecznością, zdecydowanie lepiej jest wyeliminować przyczynę bólu. W trosce o leczenie choroby, a także w profilaktyce, warto zadbać nie tylko o właściwe odżywianie, ale i o to jak jemy. Przede wszystkim znaczenie ma regularne jedzenie; zaleca się utrzymywanie podobnych przerw między posiłkami -najlepiej około 3-4 h. Częste posiłki o niewielkiej objętości nie doprowadzą do spadku glukozy we krwi, dzięki czemu unikniemy napadu głodu sprzyjającego migrenie. Poza tym zbyt długie odstępy między przyjmowaniem pokarmu negatywnie wpływa na metabolizm.

Posiłki powinny być właściwie zblinasowane i odpowiednio kaloryczne. Zbyt duża podaż kalorii w konsekwencji przyczyni się do otyłości, a to zdaniem ekspertów jest czynnikiem wzmagającym migreny. Otyłe osoby nie tylko mają częstsze, ale też i bardziej dotkliwe napady migreny.

Źródło artykułu:Dagmara Dąbek
zdrowiemigrenazdrowa dieta

Wybrane dla Ciebie