W PRL‑u gotowała je niemal każda gospodyni. Dzisiaj wielu krzywi się, gdy tylko usłyszy nazwę
Żołądki, ozorki, nerki, serca, płucka... W PRL-u nikogo dania z podrobów nie dziwiły. Serwowały je bary mleczne, zdarzały się w restauracjach i często były gotowane w domach. Dziś zdania na ich temat są mocno podzielone. Przez niektórych uważane są za kulinarny koszmar, ale mają też swoich zwolenników.
Żołądki drobiowe, uznawane za produkt drugiej kategorii, teraz rzadko pojawiają się na naszych stołach. Chociaż za komuny były przygotowywane niemal w każdym domu, dziś wiele osób krzywi się na samą myśl o nich. Kojarzą się bowiem głównie z gumowatymi kawałkami w zawiesistym sosie. Jednak warto zmienić to niesprawiedliwe przekonanie. Żołądki są idealnym składnikiem do gulaszy i sałatek, a ich zaletą nie jest jedynie niska cena.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto maślankowe ze śliwkami. Smak mojego dzieciństwa
Żołądki drobiowe. Jaki mają smak?
Miękkie, delikatne żołądki w kremowym sosie mogą przekonać nawet najbardziej zagorzałych przeciwników podrobów. Ich spożywanie ma również zalety zdrowotne. Żołądki są bogate w witaminy i składniki odżywcze, takie jak żelazo, cynk, witaminy A, C, D, E i K. Dodatkowo 100 gramów gotowanych żołądków ma tylko 154 kalorie.
O tym pamiętaj podczas przygotowywania
Przygotowując żołądki drobiowe, należy je najpierw oczyścić, usuwając błony śluzowe. Można to zrobić przez dokładne płukanie pod bieżącą wodą lub krótkie obgotowanie i oberwanie zewnętrznej warstwy. Potem warto je ugotować w osolonej wodzie lub blanszować przez kilka minut, co pozwoli na wstępną obróbkę i usunięcie nieprzyjemnych zapachów.
Najlepszy sposób na żołądki
Aby uzyskać delikatniejsze żołądki, warto przed właściwą obróbką zanurzyć je w chłodnej wodzie na godzinę lub dwie. To nada im większą miękkość. Najlepiej jest gotować je lub dusić w bulionie z przyprawami, sprawdzając stopień ugotowania widelcem. Sól należy dodawać dopiero po gotowaniu, aby żołądki nie były twarde.
Możesz je usmażyć
Po obgotowaniu lub blanszowaniu żołądków warto je zamarynować w przyprawach na kilka godzin, a najlepiej na noc, by nabrały więcej smaku. Następnie można je smażyć na patelni z odrobiną oleju lub dusić w garnku z dodatkiem bulionu, wina czy sosu pomidorowego. Kluczowe jest, aby dobrze je obsmażyć, aż staną się złocisto-brązowe i chrupiące.
Żołądki w sosie śmietanowym
Składniki:
- 1 kg żołądków drobiowych,
- marchew, pietruszka, seler,
- 2 cebule,
- 5 ząbków czosnku,
- 300 ml śmietany 12 proc.,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- tymianek,
- olej do smażenia,
- natka pietruszki,
- sól,
- pieprz.
Sposób przygotowania:
- Dokładnie oczyść żołądki drobiowe, umyj, zalej zimną wodą i gotuj przez ok. 20 minut.
- Po tym czasie wyjmij żołądki z wody i pokrój w plastry.
- Posiekaj cebulę, a warzywa drobno pokrój.
- Na rozgrzanym oleju podsmaż cebulę. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i żołądki. Smaż, aż zarumienią się z każdej strony.
- Do podsmażonych żołądków dodaj pokrojone warzywa i podlej całość wywarem z gotowania podrobów.
- Dodaj liść laurowy, ziele angielskie. Przykryj i duś, aż żołądki będą miękkie.
- Na końcu dopraw danie solą i pieprzem do smaku.