PoradyZaplanuj mądrze wigilijne menu. Tych dań nie może zabraknąć na wigilijnym stole

Zaplanuj mądrze wigilijne menu. Tych dań nie może zabraknąć na wigilijnym stole

Jakich potraw nie powinno zabraknąć na świątecznym stole?
Jakich potraw nie powinno zabraknąć na świątecznym stole?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
21.11.2023 12:03

Odnośnie wigilijnych dań trudno mówić o sztywnych regułach - co region, to inne tradycje, również te kulinarne. Są jednak pewniki, które pojawiają się na większości świątecznych stołów. Tych potraw nie może zabraknąć.

Wigilia to najbardziej uroczysta i oczekiwana kolacja w roku. Jest to czas, kiedy rodzina i przyjaciele zbierają się przy stole, aby wspólnie przeżyć wieczór pełen tradycji, symboli i smaków. Jedną z najważniejszych tradycji jest podanie 12 potraw wigilijnych, które mają głębokie znaczenie religijne i kulturowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd pochodzi tradycja związana z 12 potrawami wigilijnymi?

Dlaczego 12 potraw wigilijnych? Liczba 12 ma wiele odniesień biblijnych i ludowych. Według chrześcijańskiej tradycji 12 potraw wigilijnych symbolizuje 12 apostołów, czyli najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa. Natomiast według wierzeń ludowych 12 potraw wigilijnych oznacza 12 miesięcy w roku i jest formą podziękowania za zebrane plony i dobre urodzaje.

Jakie dania powinny pojawić się na wigilijnym stole?
Jakie dania powinny pojawić się na wigilijnym stole?© Adobe Stock

Jakie potrawy stawia się na stole wigilijnym?

  1. Barszcz czerwony z uszkami to zupa z buraków czerwonych, która podawana jest z małymi pierożkami z farszem grzybowym lub kapuścianym. Barszcz czerwony symbolizuje urodę i długie życie, a uszka nawiązują do uszu zwierząt, które słyszały pierwsze słowa Jezusa w stajence. Jest to zazwyczaj pierwsze danie, które spożywamy po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń.
  2. Jako alternatywę dla barszczu czerwonego (lub również obok niego) na wigilijnych stołach stawia się zupę grzybową, symbolizującą bogactwo i dostatek, a także nawiązującą do darów natury i lasu.
  3. Pierogi z kapustą i grzybami symbolizują jedność i zgromadzenie rodziny, a także nawiązują do skromności i prostoty.
  4. Kapusta wigilijna, duszona z grzybami i grochem, symbolizuje pokorę i pokutę, a także nawiązuje do ziemi i rolnictwa.
  5. Wigilia nie obędzie się bez karpia. Zazwyczaj ryba ta jest marynowana wcześniej w occie lub mleku, a potem panierowana i smażona na złoty kolor. Karp smażony symbolizuje odradzanie się do życia, a także nawiązuje do wody i płodności. Jest to najpopularniejsza ryba, która gości na wigilijnym stole. Ale niejedyna.
  6. Na stołach często pojawia się też ryba po grecku, czyli duszona w sosie pomidorowym z warzywami, takimi jak marchewka, pietruszka, seler, cebula i papryka. Ryba po grecku symbolizuje radość, a także nawiązuje do kultury i podróży.
  7. Również śledź pojawia się na wielu świątecznych stołach i wielu różnych wersjach: marynowany w śmietanie z cebulą, jabłkiem i przyprawami, na słodko z rodzynkami, z cebulką w oleju, śledzie po kaszubsku czy też w sosie musztardowym. Śledź symbolizuje nadzieję i oczekiwanie, a także nawiązuje do morza i rybołówstwa.
  8. Na świątecznym stole pojawia się również bigos, najczęściej w wersji jarskiej,
  9. oraz kutia, czyli deser z gotowanych ziaren pszenicy, maku, miodu, bakalii i orzechów. Kutia symbolizuje pamięć i szacunek, a także nawiązuje do zmarłych przodków i niebiańskiej uczty.
  10. Makowiec, czyli ciasto drożdżowe z nadzieniem z maku, miodu, bakalii i orzechów, to kolejny deser uświetniający wigilijną kolację. Makowiec symbolizuje szczęście i bogactwo, a także nawiązuje do słodyczy i radości.
  11. Bywa, że na świątecznym stole pojawia się piernik - ciasto z miodu, mąki, jajek i przypraw korzennych, takich jak cynamon, goździki, imbir i kardamon. Piernik symbolizuje miłość i ciepło.
  12. Ostatni, ale równie istotny jest kompot z suszu - napój z gotowanych suszonych owoców, takich jak śliwki, jabłka, gruszki, morele i figi. Kompot z suszu symbolizuje zdrowie i orzeźwienie, a także nawiązuje do owoców i soku.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także